Miejsce na zmywarkę zaplanuj już na etapie projektowania instalacji hydraulicznych i planowania układu mebli kuchennych. Od razu też poinformuj stolarza o tym, jaki typ zabudowy wybierasz i zdecyduj, jak dużą zmywarkę planujesz kupić. To ułatwi i przyspieszy proces tworzenia projektu mebli.

Zmywarki do zabudowy

W sprzedaży dostępne są dwa warianty zmywarek – wolnostojące i przeznaczone do zabudowy. Drugi model jest nieznacznie droższy, ale umożliwi Ci montaż zmywarki do zabudowy, czyli schowanie sprzętu w szafce pod blatem. Ich specyfiką jest brak górnej płyty zmywarki, co pozwala na wygodne wsunięcie urządzenia w szafkę. Niektóre rodzaje zmywarek mają też regulowanie nóżki. Po ich wyregulowaniu jeszcze łatwiej dopasujesz wysokość urządzenia do przestrzeni pod blatem. Przeglądając zmywarki do zabudowy w sklepach, trafisz na trzy warianty:

  • Zmywarki, które pozwalają na zamontowanie frontu dekoracyjnego. Umożliwiają przymocowanie do aluminiowych drzwiczek sprzętu dekoracyjnego frontu o grubości maksymalnie kilku milimetrów.

  • Urządzenia częściowo zintegrowane. Można je ukryć we froncie dopasowanym do całego zestawu mebli. Jedynym widocznym elementem jest panel sterujący, który znajduje się w górnej części drzwiczek.

  • Zmywarki całkowicie zintegrowane. Ich konstrukcja pozwala na kompletne schowanie urządzenia w szafce meblowej. Panel sterowania jest w nich całkowicie niewidoczny, ponieważ znajduje się w górnej krawędzi drzwiczek i widać go dopiero po otwarciu zmywarki.

Zabudowa zmywarki w szafce meblowej

Montując zmywarkę w szafce pod blatem, zlokalizuj ją w pobliżu zlewozmywaka. Przemawiają za tym względy techniczne – łatwiej będzie zainstalować rurki odpływowe i doprowadzające wodę oraz praktyczne – kiedy płuczesz naczynia, możesz od razu sprawnie włożyć je do zmywarki. Na tym etapie przydatna będzie pomoc doświadczonego hydraulika, który zamontuje niezbędne rury łączące bieżącą wodę i odpływ kanalizacyjny z nowym sprzętem. Po wsunięciu połączonej zmywarki w przestrzeń podblatową, przymocuj drzwiczki urządzenia do przygotowanych frontów. Umożliwią Ci to elementy montażowe dołączone do sprzętu. Sprawdź, czy front jest równo dokręcony i czy pomiędzy nim a pozostałymi wysokościami szafek nie ma różnic w wysokości.