Zdjęcia satelitarne to fotografie ziemi wykonane z kosmosu przez specjalistyczne satelity. Wiele osób korzysta z nich, aby zlokalizować dany adres lub sprawdzić gdzie obecnie się znajduje. W tym artykule opisujemy działanie takich satelitów oraz podpowiadamy na pytanie: jak powstają takie zdjęcia satelitarne.

 

Jak działa satelity wykonujący zdjęcia ?

 

Tworzenie mapy satelitarnej rozpoczyna się od najważniejszego urządzenia, czyli satelity. Znajduje się ona wysoko nad naszymi głowami na wysokości ok.650 km. Posiada wysokiej rozdzielczości aparaty fotograficzne, które są specjalnie przystosowane i zmodyfikowane do tej pracy. Na swoim pokładzie mieści też dysk. Zdjęcia satelitarne są magazynowane na dysku w satelicie, a w późniejszym czasie pobierane przez specjalistów.

 

Jak powstaje mapa z takich zdjęć ?

 

Gdy znamy już zasadę działania satelity, możemy w prosty sposób odpowiedzieć na to pytanie. Firmy zajmujące tworzeniem się takich map pobierają wykonane fotografie prosto z satelity. Są to pojedyncze zdjęcia. Pierwszym etapem jest obróbka ich, czyli odpowiednie docinanie i przygotowanie według jednego schematu. W następnej kolejności bardzo zaawansowany program łączy kilka zdjęć w jedno większe, a proces powtarzany jest wielokrotnie, aby uzyskać mapę danego terenu. Mapy, z jakich korzystamy w internecie, są właśnie posklejane z wielu małych kawałków, a widać to najlepiej, gdy wyraźnie jedna część mapy jest jaśniejsza od drugiej.

 

Czy takie mapy są dokładne i wiarygodne ?

 

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Dokładność mapy to zazwyczaj wartość poniżej jednego metra a obecne satelity pozwalają wykonywać jeszcze dokładniejsze fotografie. Grafiki przedstawiające świat są też bardzo wiarygodne i za ich pomocą można dokładnie określić swoją pozycję czy znaleźć dany adres.

 

Technologia zdjęć satelitarnych nie jest nowością. Jej pierwsze grafiki powstały ok. 1985 roku i służyły głównie obserwacjom wojskowym i monitorowaniu zmian klimatycznych. Obecnie każdy ma wolny dostęp do nich i może wykorzystywać je do własnych celów. Zdjęcia satelitarne są ogromnym ułatwieniem w branżach transportowych, gdzie dokładność lokalizacji pojazdów jest bardzo ważna.