Decydując się na basen w przydomowym ogrodzie, musimy przygotować się na spore wydatki. Potrzebni nam będą fachowcy, z których jeden zajmie się projektowaniem, drugi wykonawstwem, a trzeci zapewni prawidłowy obieg wody. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie firmy specjalizującej się w budowie basenów.

Gdzie zamontować zawór zwrotny?

Własny basen pozwoli miło i aktywnie spędzić czas. Jeśli go zadaszymy, praktycznie przez cały rok będziemy mogli korzystać z jego walorów. Wiele znanych osób nie wyobraża sobie dnia bez porannego pływania. Ta forma aktywności zalecana jest wszystkim, także osobom po urazach i borykającym się ze zwyrodnieniowymi zmianami stawów.
Budowa basenu to dość poważna inwestycja wymagająca wiedzy i doświadczenia. Oczywiście można spróbować wykonać ją samodzielnie lub z pomocą znajomych. Warto mieć wtedy świadomość, że dokonane w trakcie realizacji inwestycji wybory wpłyną na komfort eksploatacji basenu. Zanim więc zabierzemy się do montowania pomp i filtrów, przeczytajmy fachowe informacje.

Musimy bowiem wiedzieć, że zawór kulowy powinien znaleźć się na wężu, który wychodzi z komory przelewowej. Najlepszym miejscem na zawór zwrotny będzie natomiast sąsiedztwo dochodzącego do wlotu dyszy filtra zwrotnego.
Podczas montowania rur i wykonywania ich połączeń należy używać kleju renomowanego producenta. Zanim połączymy ze sobą przewodu, trzeba spiłować ich końce (chodzi o uzyskanie chropowatej powierzchni, która zapewni lepsze trzymanie kleju), a następnie osuszyć spirytusem. Pamiętajmy też, że przyłączenia pompy może dokonać jedynie elektryk z uprawnieniami. Zlekceważenie tego zalecenia stwarza niebezpieczeństwo zdrowia i życia przyszłych użytkowników obiektu. Lepiej więc nie ryzykować tragedii i wynająć fachowca.

Po co montuje się zawór zwrotny?

Jego obecność sprawi, że woda będzie płynąć w jednym kierunku, czyli od źródła do niecki, a nie odwrotnie. Innymi słowy: woda nie będzie się cofać. Działa on samoczynnie. Uruchamia się pod wpływem różnicy ciśnień panujących przed nim i za nim.

Wyróżnia się kilka rodzajów zaworów zwrotnych. Ze względu na sposób zamknięcia dostępne są zawory: kulowe, membranowe, grzybkowe i płytkowe. Dla zapewnienia lepszej sprawności ten element instalacji może posiadać obciążenie (np. sprężynę), który wymusi jego otwarcie i zamknięcie w pożądanym czasie.