Analizując sposoby zastosowania węgla drzewnego można śmiało powiedzieć, że pozwala on ludziom uczynić swoje życie bardziej komfortowym. Wiele osób w obecnych czasach, może sobie pozwolić na zbudowanie wiejskiego domu i zainstalowanie kominka. Ale nie ma nic piękniejszego niż spędzanie czasu z rodziną przy palącym się ogniu, w którym płonie węgiel drzewny, tworząc ciepło i komfort.

Wykorzystywane gatunki drzew

W produkcji węgla drzewnego drewno jest wykorzystywane w trzech grupach:

  • Gatunki drzew liściastych z twardym drewnem takie jak: brzoza, dąb, grab, buk, wiąz i inne.
  • Gatunki drzew iglastych, czyli świerk, sosna i inne.
  • Gatunki drzew liściastych z miękkim drewnem, czyli osika, lipa, wierzba, olcha, topola.

Życzliwość natury

 

   Wyprawy na łono natury stały się letnimi tradycjami. Wszyscy czekają na nadejście wiosny i lata, aby cieszyć się szaszłykami, kiełbaskami pieczonymi na grillu. Wystarczy pójść do sklepu i kupić jedną torebkę zapakowanego węgla drzewnego, oszczędzając czas. Nie trzeba szukać odpowiednich gałęzi, kłód, lecz od razu zanurzyć się w piękno leśnej przyrody, nie powodując jej uszkodzenia.

 

   Należy pamiętać, że natura dała ludziom możliwość korzystania ze swoich darów. Druga opcja wykorzystania węgla drzewnego odgrywa niewielką rolę w życiu miast. W hutnictwie metali nieżelaznych, w produkcji krzemu, w przemyśle chemicznym, w produkcji szkła, farb i kryształów. Trzeci wariant zastosowania węgla drzewnego w życiu rolniczym.   Przez wiele stuleci węgiel drzewny jest asystentem rolników. Aby uzyskać dobre zbiory, należy nawozić ziemię węglem i popiołem, pomagając w uzyskaniu brakujących składników mineralnych i witamin. W rolnictwie rozdrobniony węgiel drzewny jest wprowadzany do diety ptaków, świń, młodego bydła. Pył węglowy stosowany jest do gleby podczas sadzenia roślin okopowych i bulwiastych.

 

 Ponadto węgiel drzewny doskonale pochłania zapachy, co umożliwia wykorzystanie go, jako materiału izolacyjnego.  Piąta opcja dowodzi, że granice zastosowania węgla drzewnego są nieograniczone. W poligrafii i konstruowaniu instrumentów służy do polerowania części, kształtów i szlifowania. Szósty wariant zastosowania węgla drzewnego do produkcji elektrycznych produktów węglowych. Produkty z węgla elektrycznego są produkowane z czystych materiałów zawierających węgiel, w tym węgiel drzewny. Produkty te są stosowane w różnych silnikach, do celów termicznych, w maszynach elektrycznych.

 

  Okazuje się, że ludzie zawsze będą potrzebowali węgla drzewnego. Trzeba nauczyć się oszczędzać go, dzięki czemu życie będzie łatwiejsze, wygodniejsze i bardziej stabilne.