Najpopularniejszym rodzajem sprzętu specjalnego w budownictwie i na ulicach miast są koparki. Koparka jest uważana za maszynę do kopania, ponieważ wraz z pojawieniem się tej technologii zniknęła potrzeba ciężkiej pracy fizycznej związanej z kopaniem rowów i dołów. Ponadto może ona wykonywać wiele innych zadań takich jak oczyszczanie, załadunek, a nawet transport. Zakres tych maszyn jest niezwykle wysoki: budowa prywatnych domów, sprzątanie ulic miejskich, naprawa jezdni, wydobywanie minerałów.

 

Rola ciężkiego sprzętu na placu budowy

 

  Na placu budowy koparka radzi sobie z wieloma zadaniami, skutecznie zastępując pracę ręczną dużej liczby pracowników np. wykopując fundamenty i rowy do układania połączeń. Jednak to nie jedyne zadanie tego sprzętu, ponieważ załadunek i rozładunek różnych luźnych materiałów budowlanych to kolejne wyzwanie. Za pomocą tej techniki możliwe jest również przygotowanie miejsca do budowy, do wyczyszczenia, wyrównania terytorium.

 

  W zależności od przydzielonych zadań, do pracy zostaje wybrany odpowiedni sprzęt. Z reguły są to różne uchwyty i kubły, a także warianty systemów napędowych. Warto zwrócić uwagę na rodzaj układu jezdnego. Koparki gąsienicowe mają pewne zalety w stosunku do sprzętu kołowego, ponieważ mogą jeździć w terenie i docierać do dowolnego obiektu.

 

Wynajem ciężkiego sprzętu

 

 Dziś dość popularną usługą jest wynajem koparki. Zakup koparki wiąże się z dużym nakładem finansowym i nie zawsze ma to sens. Faktem jest, że ta technika nie jest tylko droga, wymaga również konserwacji. Dlatego bardziej ekonomiczne jest wypożyczanie koparek od firm świadczących takie usługi.

 

 Wynajem koparki jest rzeczywiście bardzo potrzebny, ponieważ takie specjalne wyposażenie jest potrzebne na praktycznie każdej budowie. Oprócz kopania rowów i wykopów, koparki mogą być używane, na przykład, do dostosowania terenu lub usunięcia dużych przedmiotów z budowy.

 

Rodzaje koparek

 

  W tym samym czasie koparki mogą być potrzebne różne. Wybór tutaj powinien opierać się na tym, jakiego rodzaju praca jest potrzebna w każdym konkretnym przypadku. Tak, więc przy kopaniu dziur koparki kołowe będą najlepsze w obsłudze, a koparko-ładowarki mogą szybko wyrównać teren. Sama nazwa koparko-ładowarka oznacza, że maszyna ta umożliwia nie tylko wykonywanie prac związanych z kopaniem, budową i demontażem, ale także ładowanie niezbędnych materiałów do dalszego transportu.

 

  Ponadto istnieją ładowarki gąsienicowe, które mają dużą masę i są doskonałe do prac ziemnych i budowlanych w trudnych warunkach.

 

  Szeroko stosowane są również koparki z klapą, czyli koparki kołowe lub gąsienicowe z łyżką kubełkową. Mogą wykonywać takie prace, z którymi zwykła koparka po prostu nie może sobie poradzić. Na przykład może to być kopanie bardzo głębokiego rowu. Ponadto wynajem koparki z chwytakiem jest często wymagany w sektorze budowlanym i wycinkowym.

Zobacz artykuł o podobnej tematyce  na naszym blogu.