Żyjemy w dobie technologii. Obecnie każdy z nas korzysta ze smartfona kilkanaście razy dziennie, w celach służbowych i prywatnych. Warto jednak pamiętać, że stając się uczestnikami sieci, narażamy się również na możliwość zainfekowania naszego urządzenia różnego rodzaju wirusami. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Antywirus to podstawa

Bez względu na system z którego korzysta twój telefon, pierwszym krokiem jaki powinieneś zrobić po zakupieniu nowego urządzenia jest zainstalowanie antywirusa. Bez tego twój telefon nie będzie chroniony przed zagrożeniami czyhającymi na ciebie w sieci. Szczególnie istotne jest posiadanie włączonej aplikacji (np. Avasta), kiedy korzystamy z publicznych, w żaden sposób niezabezpieczonych sieci.

Uważaj skąd pobierasz aplikacje

Choć może się to wydawać banalne, wiele osób nie sprawdza skąd pochodzą ściągane przez nich aplikacje. Uważajmy, by nie pobierać programów z niesprawdzonych źródeł, które mogą zainfekować nasz telefon. Zawsze sprawdzajmy wymagania danej aplikacji i nie klikajmy w podejrzane linki niewiadomego pochodzenia.

Ostrożności nigdy dość

Prawdopodobnie tak jak wszyscy korzystasz z różnego rodzaju chatów i komunikatorów. Jeśli jest to twój podstawowy sposób komunikacji ze światem, zadbaj, by był bezpieczny. Obecnie dostępna jest np. aplikacja Signal Private Messenger, zapewniająca ochronę wysyłanych przez nas wiadomości. Korzystajmy również z AppLock’a, który pozwoli nam na zabezpieczenie naszego telefonu. W zależności od potrzeb, możemy zabezpieczyć całe urządzenie lub tylko wybrane przez nas aplikacje, które uznamy za najistotniejsze i wymagające największej ochrony oraz prywatności. Ostatnią kwestią, o której warto wspomnieć, jest przeglądanie danych w internecie. Jeżeli nie chcemy, by przeglądarki zbierały i przechowywały nasze dane, zaopatrzmy się w DuckDuckGo, która zapewni nam wysoki poziom prywatności i bezpieczeństwo, pozwalające na swobodne poruszanie się po sieci, bez obaw, że ktoś zdobędzie jakiekolwiek dane na nasz temat

Choć korzystanie z telefonu jest dla nas czymś naturalnym, to zatrzymajmy się od czasu do czasu i sprawdźmy, czy używane przez nas urządzenie jest odpowiednio chronione.