W uprawie roślin wrzosowatych zastosowanie ma gleba o odczynie kwaśnym. Większość gatunków preferuje podłoża wilgotne, dobrze przepuszczalne  i bogate w substancje odżywcze. Rośliny te nawozi się raz w roku, a tylko nieliczne wymagają corocznego przycinania.

Rośliny wrzosowate – podstawowe informacje

Uprawa roślin wrzosowatych i wymagane zabiegi pielęgnacyjne są zależne od gatunku. Rośliny te mają zróżnicowane preferencje w zakresie wilgotności i pH podłoża oraz intensywności światła. Są popularną ozdobą przydomowych ogrodów. Swoją dekoracyjność zawdzięczają głównie kwiatom, które cechują się różnorodnością kształtów, wielkości i barw. Poza gatunkami o ozdobnych kwiatach wyróżnia się także rośliny wrzosowate wytwarzające ozdobne owoce, o trwałych i barwnych liściach, jak też posiadające owoce przeznaczone do spożycia. Większość gatunków roślin wrzosowatych ma postać krzewinek i krzewów. W bardzo dogodnych warunkach są to drzewa o wysokości do 3-4 m.

Rośliny wrzosowate – wymagania uprawowe

Rośliny wrzosowate ze względu na bogactwo gatunków mają specyficzne i zróżnicowane wymagania. Z tego powodu przed zakupem krzewu konieczne jest dokładne zapoznanie się z preferencjami konkretnej rośliny. Niskie krzewinki najlepiej rosną w miejscach słonecznych, natomiast odmiany o dużych i zimozielonych liściach preferują stanowiska osłonięte od silnego słońca. Rośliny wrzosowate posiadające duże kwiaty dobrze rosną w półcieniu wysokich drzew, np. sosen. Warunkiem koniecznym w uprawie roślin wrzosowatych jest kwaśny odczyn gleby o pH 4-5,5. Większość gatunków preferuje podłoże stale wilgotne i dobrze przepuszczalne, a także zawierające dużo substancji odżywczych. W uprawie roślin wrzosowatych można przyjąć ogólną zasadę, że rośliny zrzucające liście w zimie potrzebują niższej wilgotności gleby i powietrza, a rośliny zimozielone – wyższej.

Rośliny wrzosowate – zabiegi pielęgnacyjne

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie roślin wrzosowatych jest podlewanie. Jego intensywność jest zależna nie tylko od gatunku rośliny, ale również od warunków pogodowych i stanowiska ich rośnięcia. Wrzosy nie lubią częstego i obfitego podlewania, które sprzyja powstawania chorób i może doprowadzić do zamierania rośliny. Gatunkami o największych wymaganiach w zakresie nawadniania cechują się zimozielone różaneczniki o dużych kwiatach oraz kiścienie i dabecje, natomiast odpornością na suszę odznaczają się azalie wielkokwiatowe. Rośliny wrzosowate zaleca się nawozić raz w roku, wczesną wiosną. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne nawozy o odczynie kwaśnym. Zabieg przycinania co roku wykonuje się tylko u niektórych gatunków, m.in. u wrzosu pospolitego, wrzośca czerwonego i bagiennego. Cięcie przeprowadza się po kwitnieniu za pomocą nożyc ogrodniczych bądź ostrego sekatora.