Choć w kalendarzu przychodzi 21 marca, to w przyrodzie zdarza się, że raz jest wcześniej, raz później. Powoduje, że wszystko ożywa, a świat mieni się kolorami. By zachwycały nas nie tylko zdjęcia oglądane w gazetach i internecie, ale również nasz ogródek, musimy wcześniej wykonać w nim trochę pracy.

Przydatne urządzenia i sprzęty do pielęgnacji ogrodu

Wiosna sprawia, że przyroda budzi się do życia. Wyższe temperatury w połączeniu z pewną ilością opadów powodują, że rośliny zaczynają swój cykl wegetacyjny. Do pracy przystępują pszczoły, które zapylają kwiaty i wytwarzają miód. Z ciepłych rejonów przylatują ptaki, które opuszczają nasz kraj jesienią.

To wszystko sprawia, że człowiekowi robi się lepiej na duszy. Szare krajobrazy ustępują miejsca ferii barw. Intensywne i piękne kolory pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Chętniej przebywamy na dworze: spacerujemy, organizujemy pikniki na trawie, odpoczywamy na hamaku czy w wygodnym fotelu, wystawionym uprzednio na werandę. By jednak otaczający dom ogród rzeczywiście cieszył nasze oczy, musimy przeprowadzić w nim pewne prace renowacyjne. Musimy uprzątnąć to, co pozostało po zimie.

Nie wystarczy tylko posadzić sadzonkę…

Musimy też dbać o roślinność w trakcie sezonu. Chodzi o koszenie trawy. Na bardzo duże, czyli liczące kilka tysięcy metrów kwadratowych, trawniki najodpowiedniejsza będzie kosiarka spalinowa. Ona poradzi sobie z nawet bujną roślinnością. Zakres koszenia takiej maszyny wynosi kilkadziesiąt centymetrów. Dzięki temu jest bardzo wydajna.

Na bardzo dużych trawnikach sprawdzi się też kosa spalinowa. Urządzenie tego typu stosowane jest w firmach zajmujących się zielenią. Pracowników wyposażonych w takie urządzenia tnące można spotkać w parkach, przy pasach drogowych. Mniejsze, tj. kilkusetmetrowe, powierzchnie mogą być koszone przy pomocy kosiarki elektrycznej. Ograniczenie wynika z długości kabla. Sprzęt ten sprawdzi się więc tam, gdzie jest dostępu do sieci elektrycznej i przedłużaczy.

Jak pozbyć się wysokiej trawy w trudno dostępnych miejscach typu narożniki ogrodzeń, krzewy, małe drzewa, rabatki, skalniaki, podmurówki płotów i sąsiedztwo chodników? Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie podkaszarka, zwana też kosiarką ręczną, oraz nożyce do trawy.

Poza trawą przycinać trzeba także żywopłot. Nie obejdzie się więc bez specjalnych nożyc. Dawniej krzaki przycinało się ręcznie. To wymagało sporej pary w rękach. Dzisiaj jest o wiele łatwiej, ponieważ producenci oferują elektryczne nożyce do żywopłotu.

Taki sprzęt wyposażony jest w litowo-jonową baterię. Nie ogranicza nas w żaden sposób, np. długością kabla. Wystarczy uprzednio naładować akumulator i można ciąć. Ostrze takiego sekatora ma długość kilkudziesięciu centymetrów. W ogrodzie sprawdzi się również dmuchawa do liści. Dzięki niej możemy zebrać to, czego nie udało się nam zrobić jesienią i to, co naniósł wiatr. Wszystkie wymienione sprzęty można kupić bez wychodzenia z domu.