Jednoznaczne zdefiniowanie tego, jaki telefon kupić dziecku jest niezwykle trudne. Często w tym przypadku stawia się na proste i tanie urządzenie z uwagi na to, że może zostać szybko zgubione lub zniszczone. Jednak takie kryterium często może być krzywdzące, szczególnie gdy pociecha uwielbia nowinki techniczne i marzy o nowoczesnym smartfonie.

 

Telefon na abonament czy nie?

 

Najczęściej decydujemy się na telefon z abonamentem. Przede wszystkim dlatego, że na rynku istnieje wiele bardzo atrakcyjnych ofert, w których dostępne są pakiety rodzinne (np. na virginmobile.pl). Czasem jednak kupienie telefonu na kartę jest bezpieczniejsze – w momencie, gdy kończą się na koncie środki, dziecko nie może wykonać żadnego połączenia, łatwiej również kontrolować wydatki. W tej kwestii wszystko uzależnione jest od tego, czy pociecha rozsądnie korzysta z telefonu oraz tego, czy pragnie mieć najnowszy model, który w abonamencie często można kupić dużo taniej. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że tylko abonament daje możliwość kontaktu niemal w każdej sytuacji. Wiele zatem zależy od preferencji rodziców oraz nastawienia dziecka, dlatego tę kwestię najlepiej z nim solidnie przedyskutować.

 

Niezależnie od wyboru taryfy warto pamiętać, aby telefon dla dziecka miał zabezpieczenia, które będą uniemożliwiały kosztowne operacje. Bardzo istotne również jest to, aby dostęp do treści przeznaczonych dla dorosłych użytkowników był ograniczony.

 

Rozrywka i multimedia

 

Dzieci uwielbiają zabawę, dlatego im więcej w telefonie jest gier i różnorodnych aplikacji – tym lepiej. Istnieje jednak obawa, że pociecha będzie się oddawać smartfonowym rozrywkom nawet wtedy, gdy nie powinna. Chodzi o to, aby wybrać taki telefon, który dziecko chce mieć, albo przynajmniej taki, którego funkcje są zbliżone do wymarzonego ideału, który często kosztuje kilka tysięcy złotych.

 

Na rynku są dostępne specjalnie modele telefonów przeznaczone dla maluchów w wieku 4-8 lat, dlatego można też zastanowić się nad wyborem takiego urządzenia. Trzeba też pamiętać, że dzieci do 10. r. ż. niekonieczne są zainteresowane nieograniczonym dostępem do multimediów, z kolei domeną nastolatków w kwestii korzystania ze smartfonów są przede wszystkim: słuchanie muzyki, robienie zdjęć i nagrywanie filmów.

 

Drogi czy tani?

 

Budżet, jaki chcemy przeznaczyć na telefon dla dziecka, zależy wyłącznie od nas. Można kupić urządzenie nawet za kilkadziesiąt złotych. Jeżeli natomiast ma to być smartfon z wyższej półki, warto zastanowić się nad jego ubezpieczeniem.

 

Najlepszy telefon dla dziecka to taki, który jest dobrze wypośrodkowany. Niezbyt drogi, ale też nie najtańszy, wydajny, najlepiej z aparatem i solidnie wykonany. Najrozsądniejsze widełki cenowe w tym przypadku to około 700 – 1500 zł.