W dzisiejszych czasach telefon to nie tylko urządzenie do wykonywania połączeń. Rozwój technologiczny spowodował, że bez telefonu czujemy się jak bez ręki. Zabieramy go wszędzie ze sobą. Młodym ludziom służy on do pracy, rozrywki, zapewnia łączność z rodziną, przyjaciółmi. Obecnie telefony zawierają mnóstwo aplikacji przydatnych w różnych dziedzinach życia. W przypadku osób starszych ważniejszy jest jednak kontakt w razie zachorowania czy nagłego wypadku.

Jaki powinien być telefon dla seniora?

Poniżej przedstawię najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać idealny telefon dla osoby starszej.
Łatwy, intuicyjny w obsłudze – menu powinno być nieskomplikowane, zawierać najpotrzebniejsze elementy, ponieważ przeładowanie ekranu licznymi ikonami może zdezorientować użytkownika.
Duże, czytelne przyciski – obecny trend w rozwoju technologii telefonicznej dąży do produkcji jak największych wyświetlaczy,w przypadku telefonów z klawiaturą jest to czynione kosztem wielkości przycisków. Telefon dla seniora powinien posiadać większe, łatwiejsze do zlokalizowania i wciśnięcia przyciski. Ponadto osoby starsze słabiej widzą, stąd przydatność funkcji większego podświetlenia klawiatury i użycia większej czcionki cyfr i liter na klawiszach.
Wytrzymała bateria – najlepiej, aby wytrzymywała do kilku dni bez ładowania, co jednak nie jest trudne, ponieważ telefony dla osób starszych są mniejszymi pochłaniaczami energii niż dzisiejsze smartfony.

Solidne, trwałe wykonanie – tak, aby w razie upadku telefon nie zniszczył się, ponieważ w sytuacji awaryjnej może to kosztować nawet życie i uniemożliwić wezwanie pomocy.

Przycisk SOS, zamontowany z tyłu obudowy – jest bardzo przydatną funkcją, np. w sytuacji alarmowej pozwala na szybkie wybranie numeru alarmowego lub do bliskiej osoby.
Tryb głośnomówiący – taką opcję posiada zdecydowana większość dostępnych telefonów, jednak dla seniorów mających problemy ze słuchem może okazać się szczególnie przydatna.
Dodatkowe funkcje, aplikacje – w zależności od potrzeb użytkownika telefon powinien mieć zainstalowany np. skrót wybierania numeru do wezwania pomocy lub latarkę.
Powyższe funkcje są dostępne w większości oferowanych na rynku modelów, więc z pewnością wybór odpowiedniego telefonu dla osoby starszej nie będzie stanowił najmniejszego problemu.