Jednym z najpopularniejszych sposobów dostarczania towarów z punktu A do punktu B jest zastosowanie transportu drogowego. Najczęściej wykorzystuje się samochody ciężarowe o dużej ładowności. W związku z ogromną liczbą pojazdów ciężarowych poruszających się po polskich drogach warto przyjrzeć im się bliżej i sprawdzić, jakie są ich rodzaje.

Bus, solówka, ciągnik siodłowy, czy TIR?

Najmniejszym pojazdem ciężarowym wykorzystywanym do celów transportowych jest bus, czyli samochód ciężarowo-osobowy, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Pojazdy o wyższej dopuszczalnej masie całkowitej traktowane są jako samochody ciężarowe, które potocznie nazywane są solówkami. Pojazdy, do których można zamocować naczepę to ciągniki siodłowe, nazywane również TIR-ami. Chociaż skrót TIR oznacza Międzynarodowy Transport Drogowy i dotyczy jedynie pojazdów poruszających się pomiędzy państwami, to mianem tym określa się często wszystkie duże pojazdy ciężarowe.

Nadwozia w samochodach ciężarowych

Samochody ciężarowe to konstrukcje, w których występuje wyraźny podział na część osobową, przeznaczoną dla kierowcy i część załadunkową. W przypadku solówek część osobowa i załadunkowa są ze sobą połączone i nie można ich rozłączać. W przypadku ciągników siodłowych do części osobowej można dołączyć dowolną naczepę. Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia przewóz różnych ładunków. W zależności od rodzaju dołączonej naczepy wyróżnia się różne rodzaje tirów. Największą funkcjonalnością i popularnością cieszą się plandeki. To pod nimi, zazwyczaj na paletach przewozi się większość artykułów spożywczych. Zastosowanie plandeki chroni towar przed warunkami atmosferycznymi i zabezpiecza przed dostępem osób nieuprawnionych. Innym rodzajem nadwozia często wykorzystywanym do przewozu cieczy bądź produktów sypkich są cysterny i silosy. Jeśli chodzi o branżę budowlaną, to najczęściej wykorzystuje się w niej skrzynię otwartą, za pomocą której transportować można wiele różnorodnych materiałów. W przypadku konieczności przewiezienia wyrobów, które muszą być przechowywane w niskich temperaturach, stosuje się izotermy lub chłodnie, czyli naczepy o zabudowie wyposażonej w agregat chłodniczy. Chociaż wymienione powyżej rodzaje tirów są najczęściej wykorzystywane w transporcie, po drogach poruszają się także zestawy z innymi zabudowami, przystosowanymi do wykonywania nietypowych zadań.