Rynek IT to wciąż najbardziej i najszybciej rozwijający się obszar na rynku pracy. Coraz więcej firm czy instytucji państwowych decyduje się na poszerzenie swoich usług o formę cyfrową i dotarcie w ten sposób do większej liczby klientów.

Aktualnie jest coraz większe zapotrzebowanie na fachowców, którzy będą obsługiwać mniej lub bardziej skomplikowane systemy informatyczne.

Socjolodzy wskazują też na to, że coraz większą część swojego życia, ludzie przenoszą do internetu. Zaczynając od sfery towarzyskiej, realizowania i pogłębiania swojego hobby a kończąc na pracy, którą można wykonywać zdalnie przez internet.

Internet to także płacenie rachunków czy robienie zakupów. Wszystko to o wiele łatwiej zrobić ze swojej własnej kanapy w zaciszu domowym co oszczędza nie tylko czas ale i jest również bardziej ekonomiczne niż wersja ‘analogowa’.

Jak zostać informatykiem lub programistą?

Można konsekwentnie kształcić się w tym kierunku, poczynając od klasy w szkole średniej o profilu informatycznym, poprzez odpowiednie studia. Można też być tzw. samoukiem i pomimo braku odpowiednich szkół, stać się fachowcem w tej dziedzinie. Trzeba tylko wykazać się ogromną pasją, determinacją i mieć pewną łatwość w absorpcji wiedzy z tego kierunku. Pomocne mogą być tutaj blogi, webinary czy bezpłatne wykłady dotyczące tego tematu. Oprócz tego oczywiście mnóstwo praktyki i nauka na zasadzie ‘prób i błędów’.

Rynek potrzebuje programistów i informatyków będących na różnym etapie kształcenia. Ktoś o mniejszej wiedzy świetnie sprawdzi się przy mało skomplikowanych systemach informatycznych gdzie przy okazji zdobędzie więcej doświadczenia.

Zarobki na rynku IT to bardzo szeroki wachlarz finansowy

Początkujący, domorosły programista może zarobić kilkaset złotych za zlecenie realizacji strony internetowej a ktoś z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem może zarobić w dużej korporacji nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Warto więc cały czas się szkolić, zdobywać doświadczenie i nie zniechęcać się początkowymi stawkami. Pomimo tego, że rynek IT staje się coraz bardziej popularny i coraz więcej osób chce pracować w tym obszarze, to zapotrzebowanie szacuje się, że zapotrzebowanie na tego typu fachowców, nie będzie słabnąć. Cyberprzestrzeń nieustająco się bowiem powiększa.

Zobacz artykuł o pracy w Krakowie.