Każdy człowiek powinien dbać o środowisko. Wpływa to bowiem zarówno na czyste otoczenie, jak i na zdrowie ludzkie. Najprostszym sposobem na utrzymanie czystości w pojedynczych gospodarstwach jest segregacja śmieci. Odbywa się ona w oparciu o kilka podstawowych zasad, z którymi warto się zapoznać.

KILKA UWAG NA TEMAT ODPADÓW KARTONOWYCH

Częstym problemem dla przeciętnego posiadacza gospodarstwa domowego jest to jak należy traktować kartony po mleku i sokach.

Pierwszym krokiem w przypadku kartonów jest oddzielenie ich od pozostałych rodzajów odpadów. Tzw. wstępne sortowanie zależne jest od typu selektywnej zbiórki, jaka istnieje w danym obszarze zamieszkania. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 25 października 2005 roku stwierdza, że kartony po płynnej żywności należy zbierać do pojemników żółtych, w których gromadzi się metale i tworzywa sztuczne. W praktyce jednak wydaje się bardziej rozsądnym zbieranie kartonów wraz z papierem czy makulaturą. Pojemniki z opakowaniami kartonowymi są następnie przewożone do sortowni. Tu, za pomocą procesów mechanicznych i ręcznych kartony są dzielone na grupy odpadowe, po czym przewozi się je do recyklingu, przeprowadzanego na wiele sposobów.

RECYKLING KARTONÓW

Najekonomiczniejszą i najbardziej praktyczną metodą recyklingu kartonów jest odzysk celulozy w papierni. Kartony wrzucane są do tzw. hydropulpera, gdzie pod wpływem wody dochodzi do procesu rozwłóknienia kartonu. W prosty sposób więc uzyskuje się cenny surowiec, który można z powodzeniem stosować do procesu produkcji papieru lub tez tektury.

Obecnie w Polsce z kartonów z recyklingu uzyskuje się włókno celulozowe. Ale np. w Niemczech kartony służą do produkcji wodoodpornych płyt, chętnie wykorzystywanych w budownictwie czy branży meblarskiej. Odpady kartonowe posiadają również wysoką wartość energetyczną, stąd też są bardzo poszukiwanym wsadem w spalarniach odpadów z odzyskiem energii.