Radar lotniczy to jedno z najważniejszych urządzeń na lotnisku. Służy ono do namierzania oraz kierowania ruchem samolotów tak, aby nie zdarzały się ze sobą. Obecnie radary te można zobaczyć w pobliżu portów lotniczych jako wielkie okrągłe konstrukcje przypominające talerz telewizji satelitarnej. Jak działają, czym są i w czym pomagają ? O tym wszystkim poniżej.

 

Radar na lotnisku służy do określania pozycji samolotów wokół niego. To niezwykle istotne, gdyż nad lotniskiem i w jego najbliższej okolicy znajdują się dziesiątki maszyn, którymi trzeba odpowiednio pokierować. Do dzięki informacjom pozyskanym z radaru, kontrolerzy ruchu lotniczego mogą w jasny i precyzyjny sposób określić drogę lotu do lotniska samolotom oraz ustalić kolejność ładowania. Radar taki jest niezwykle ważny też z innego powodu. Lecące samoloty muszą mijać się na różnych wysokościach, aby nie doszło do kolizji, a informacje o wymaganym pułapie udzielają właśnie pilotom osoby siedzące przed radarem.

 

Sposób działania radaru

 

Sposób pracy radaru pomimo jego zaawansowanej technologii jest bardzo prosty. Urządzenie wysyła sygnał — fale radiowe w kierunku statku powietrznego. Odbite od niego fale powracają do radaru, który je wyłapuje. Na podstawie długości i ilości fal radar określa, jak duży jest to obiekt, w jakim kierunku podróżuje i z jaka prędkością. Najczęściej są to fale mikrofalowe. Istnieje wiele rodzajów radarów, które wykorzystują różne fale czy technologie, ale główna zasada działania jest niezmienna.

 

Radary lotnicze nie tylko na lotniskach

 

Radar lotniczy jest stosowany nie tylko na płycie lotniska do monitorowania ruchu lotniczego. Takie urządzenia są zamontowane też w samych samolotach. Są one zlokalizowane tuż pod kabiną pilotów w widocznej wypukłości na samym początku statku powietrznego. Mają one za cel dostarczenie takich samych informacji pilotom jak te dostarczane wieży kontroli lotów. Piloci oddaleni od lotniska również muszą wiedzieć, czy z naprzeciwka nie zdoła się kolejna jednostka. Takie radary w bardziej zaawansowane wersje używają też samoloty wojskowe. Oprócz podstawowego zastosowania służy też do wykrywania wrogich jednostek.