Medykamenty jak każde inne produkty posiadają ściśle określona data przydatności. Wiele osób zadaje pytanie otaczające możliwości spożywania leków po tym terminie. W tym artykule podpowiadamy na pytanie, czy można spożywać leki przeterminowane, czym może się to skończyć i gdzie wyrzucać leki, którym skończył się termin ważności.

 

Czy wolna przejmować przeterminowane leki ?

 

Zdecydowanie nie. Data ta jest wynikiem szczegółowych badań i pomiarów, które w jasny sposób określają, w jakim czasie może być spożywany dany lek. W najlepszym razie w przypadku niegroźnych specyfików bez recepty, tabletka nie przyniesie oczekiwanego skutku. W grę wchodzi też utrata cennego czasu, który można było wykorzystać na skuteczną terapię aktualnymi lekarstwami. W przypadku leków na receptę mogą wystąpić też poważniejsze skutki jak np. reakcja alergiczna lub ból. Znacznie poważniejsze konsekwencje czekają osoby, które zdecydują się zażywać poważniejsze leki po terminie — np. nasercowe. Ich skład z czasem się zmienia, a to może prowadzić do dużej zmiany działania leku. Zażycie takiego leku może skończyć się nawet interwencja lekarska lub pobytem w szpitalu i płukaniem żołądka.

 

Gdzie wyrzucać stare lekarstwa ?

 

Lekarstwa powinno wyrzucać się w specjalnych punktach tak, aby nie przedostały się z powrotem do obiegu oraz aby przypadkowo np. dziecko ich nie zażyło. Istnieje wiele takich miejsc, gdzie można bez problemu oddać opakowania niewykorzystanych i nieprzydatnych medykamentów. Pierwszym z nich są apteki. Każda z nich posiada specjalny pojemnik, który jest oznaczony i specjalnie przeznaczony do tego celu. Można tam zostawiać leki po upływie ich ważności bez zbędnych czynności, podpisywania czegokolwiek — kosz taki działa jak zwykła śmietniczka na ulicy. Kolejnymi miejscami są przychodnie i szpitale. Tam również znajdziemy takie pojemniki.

 

Odpowiednia kontrola domowych apteczek powinna być systematyczna, a przed każdym otwarciem nowego pudełka należy sprawdzić datę przydatności lekarstw. Zażywanie tylko tych z pozytywnym terminem przydatności gwarantuje skuteczna terapie i bezpieczeństwo. Jeśli nie mamy pewności czy dany lek jest jeszcze aktualny i nie możemy sprawdzić daty przydatności to lepiej nie ryzykować i użyć tego zweryfikowanego.

Sposoby utylizacji odpadów niebezpiecznych