Praca w Krakowie ma więcej zalet niż praca z małym miasteczku, jednak na tle jeszcze większych miast nie wypada tak rewelacyjnie. Decydując się na pracę w Krakowie, należy wziąć pod uwagę zarobki, możliwości rozwoju, ale też koszty utrzymania i jakość życia w tym mieście.

Plusy pracy w Krakowie

W mieście takim jak Kraków praca może mieć wiele korzyści, zwłaszcza jeśli potrafi się w pełni wykorzystać drzemiący w tym mieście potencjał. Zaletą pracy w Krakowie jest to, że rynek pracy ciągle jest nienasycony i można na nim znaleźć oferty z wielu różnych branż i na różnorakie stanowiska, nawet dla specjalistów w wąskich dziedzinach. Dzięki dużej liczbie ofert łatwiej jest pracę zmienić, niż gdy pracuje się w małym mieście.

Kolejnym plusem pracy w Krakowie są zarobki wyższe niż na podobnych stanowiskach w mniejszych miastach. Stolica Małopolski nie oferuje jednak najwyższych wynagrodzeń w Polsce – miasta takie jak Warszawa pozwalają za tę samą pracę uzyskać wyższą pensję.

Zaletą pracy w Krakowie są duże możliwości rozwoju. Z jednej strony pozwala na to działanie w środowisku międzynarodowym, które sprzyja rozwojowi umiejętności językowych, kompetencji kulturalnych i gromadzeniu cennego doświadczenia. Z drugiej pracodawcy umożliwiają swoim pracownikom udział w wielu ciekawych szkoleniach, na które nie trzeba jechać do innego miasta. Można też samodzielnie wyszukiwać ciekawe i cenne warsztaty, kursy i szkolenia, by zwiększać swoje kompetencje i tym samym konkurencyjność na rynku pracy.

Kraków oferuje też wiele możliwości odpoczynku po pracy. Szeroki wachlarz możliwości mają zarówno zwolennicy rozrywek kulturalnych, amatorzy sportu, jak i ci, którzy lubią dobrze zjeść w wyjątkowych miejscach. Dodatkowo z Krakowa łatwo udać się np. na weekendowy wypad w góry.

Minusy pracy w Krakowie

Szukając pracy w Krakowie, warto wziąć pod uwagę odległość mieszkania od firmy, ponieważ codzienne dojazdy mogą być bardzo uciążliwe. W Krakowie nie ma metra, a mimo gęstej sieci komunikacyjnej autobusowo-tramwajowej zdarza się, że podróż z jednego końca miasta na drugi lub nawet do centrum zajmuje grubo ponad godzinę. Sprawy nie ułatwiają też korki ani brak parkingów – nawet jeśli dysponuje się autem, nie ma gwarancji, że da się je zaparkować po przybyciu do firmy.

Praca w Krakowie może być dobrze płatna, ale koszty utrzymania w tym mieście są wysokie. Czasem nawet ponad połowę pensji trzeba przeznaczyć na opłaty za mieszkanie, media i inne niezbędne do przeżycia wydatki. Głębiej do kieszeni należy sięgnąć też wtedy, gdy poszukuje się rozrywek.

Wadą pracy w Krakowie jest trujący smog. Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza Kraków nie jest najlepszym miejscem dla alergików ani osób podatnych na infekcje dróg oddechowych. Szkodzi też wszystkim innym.