Polski węgiel nie jest już bogactwem najważniejszym oraz najcenniejszym, jest to surowiec nieco przestarzały. Kiedyś palono wyłącznie węglem brunatnym lub kamiennym. Obecnie kończy się era węgla – po pierwsze jest to dość brudne paliwo, a po drugie wyczerpują się jego pokłady. Furorę robią odnawialne źródła energii czerpanej z wiatru, słońca, wody. Natura daje bardzo dużo możliwości, a odnawialne źródła energii są zdrowsze i bardziej ekonomiczne. Poza tym są tańsze od tradycyjnego węgla, a to jest ważny argument dla Polaków oraz dla Europejczyków. UE wymaga, aby kraje zużywały coraz więcej innych paliw. Węgiel z polskich kopalń drożeje, a konsumentów często na niego nie stać. Z tego powodu sięga się po inne źródła energii, co jest dobrym rozwiązaniem.

 

Czy polski węgiel to dobre paliwo?

 

Na pewno warto sięgać po polski węgiel, co dowodzi patriotyzmu. Importowany węgiel jest nieco tańszy, ale na pewno jest cudzy. Nie jest to dobre rozwiązanie dla konsumentów. Tona węgla kosztuje 900-1000 złotych, jest to dość duża kwota, dlatego nie każdego konsumenta stać. Ekogroszek to węgiel niskiej klasy, który na pewno nie jest tak bardzo pożądany jak węgiel pierwszej klasy. Polacy kupują ekogroszek, ponieważ jest on relatywnie tani. O wiele lepszy jest węgiel orzech pierwszej i drugiej klasy, taki węgiel to prawdziwy skarb, warto po niego sięgać. Węgiel można kupować w hurcie lub detalu. Zazwyczaj kupuje się węgiel na tony, a gospodarstwo domowe zużywa przeciętnie tonę do dwóch ton węgla w sezonie grzewczym. Można kupować po pół tony węgla, bo to pozwala znacząco zaoszczędzić. Węgiel jest przywożony pod wskazany adres. Kiedyś polski węgiel sprzedawano wyłącznie tradycyjnie i dowoził go chłop furą, dzisiaj dowozi się węgiel samochodami. Coraz częściej węgiel sprzedaje się przez internet, co jest łatwe i można taki zakup realizować o każdej porze dnia oraz nocy.

 

Podsumowując, polski węgiel czasy świetności ma już za sobą. Warto pamiętać o tym, gdy wybiera się rodzaj ogrzewania dla danego domu. Na pewno warto przemyśleć w jaki sposób ogrzejemy dom, mieszkanie czy biuro. Węgiel nie jest już na topie popularności.

Zobacz artykuł o podobnej tematyce  na naszym blogu.