Informatyk i programista to dziś bardzo popularne zawody. W dobie urządzeń mobilnych cały czas poszukiwane są pomysły na nowe aplikacje i serwisy internetowe, które coś w życiu ułatwią. Kiedyś wystarczyły same studia, a dziś branża rozwinęła się tak, że na naukę trzeba poświęcić dużo więcej czasu. Od czego więc poza studiami czy porządnym kursem zacząć naukę programowania i ile czasu zajmie nauka kodowania?

 

Analiza swoich mocnych i słabych stron

Taka analiza przydaje się w niemal każdym zawodzie. Pytania o mocne i słabe strony często padają na rozmowach kwalifikacyjnych. Nie inaczej jest w przypadku programowania. Powinieneś dokonać takiej analizy, by mieć pewność, że nadajesz się do tej pracy. Mocną stroną dobrego programisty powinna być cierpliwość i wytrwałość, a także sumienność. Programista musi być też dokładny i skrupulatny. Ponadto musi lubić się uczyć i być ciekawy nowości. Co ciekawe, programowanie to idealna praca dla introwertyków.

 

Zgłębianie podstawowej wiedzy

Naukę programowania, tak jak wszystkiego, należy zacząć od teorii. Dziś branża ta jest tak rozwinięta, że została podzielona na 3 główne struktury:

  1. Front-end
  2. Back-end
  3. Full Stack

Front-end’owiec to osoba zajmująca się stroną wizualną serwisów internetowych czyli tym co widać. Główne języki programowania w Front-endzie to HTML, CSS i Java Script ze wszystkimi bibliotekami. Używa zazwyczaj wszystkich trzech naraz. Back-end’owiec zaś zajmuje się całym zapleczem i infrastrukturą używając jednego, wybranego języka, choć do Back-end’u zalicza się ich bardzo wiele, w tym Java, C++, Python, Ruby czy PHP. Full stack natomiast ma wiedzę i umiejętności zarówno Front-end’owca jak i Back-end’owca.

 

Rozpoczęcie nauki

Zaczynając przygodę z programowaniem warto znaleźć sobie jakiegoś mentora lub pomoc. Takie osoby można znaleźć w grupach pomocy na Facebooku lub forach dotyczących programowania. Nie odwlekaj nauki i ściągnij narzędzia do programowania. Zacznij pisać kod ucząc się teorii. Przede wszystkim ważne jest, by się nie zatrzymywać, tylko dążyć do postawionego sobie celu.

 

Ile czasu zajmie nauka programowania

Niestety programowanie wymaga czasu, co często przytłacza początkujących. Po 100 godzinnym szkoleniu, co najmniej 3 razy tyle trzeba poświęcić na powtórki i utrwalenie wiedzy. Przy pracy po 2-3 godziny dziennie, by dojść do poziomu stażysty, konieczne będzie nawet pół roku nauki. Poza tym ciągle pojawiają się nowości, które trzeba przyswajać, więc nauka trwa tak naprawdę cały czas.

 

Dla osoby z kilkuletnim doświadczeniem, programowanie będzie łatwe, ale dla początkującej to czarna magia. Jednak warto być wytrwałym, zdeterminowanym i nie zniechęcać się. Z czasem będzie już tylko łatwiej.