Bezpieczny dom to nie tylko budynek trudny do sforsowania dla włamywaczy przez zastosowane zabezpieczenia. Warto przemyśleć także kwestie związane ze zdarzeniami losowymi spowodowanymi przez naturę. Tutaj nie pomogą już kamery rejestrujące najbliższe otoczenie.

Zabezpieczenie domu jest tematem niezwykle rozległym. Ochrona budynku nie musi być związana tylko z obroną przed włamywaczami, ale także przed siłami natury. Nawet najdokładniejsze zabezpieczenia staną się bezużyteczne, jeżeli budynek straci zasilanie. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w dodatkowe źródło prądu, które włączy się w momencie utraty połączenia z tradycyjną siecią. Przykładem takiego urządzenia jest zasilacz buforowy APS-412. Tego typu urządzania bardzo często można rozbudować o dodatkowe akumulatory, które wydłużą czas jego czas pracy.

Ochrona dachu podczas wichur

Statystycznie, największa część katastrof budowlanych spowodowanych przez wiatr to takie, w których zniszczone zostały głównie dachy. Z tego powodu warto zainteresować się kwestią ochrony tej części budynku już na etapie planowania i konstrukcji. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: materiały użyte do budowy (im mniejsza powierzchnia pojedynczego elementu i im wyższa jego waga, tym lepiej – wiatr będzie musiał być odpowiednio silniejszy, aby unieść taki element), kąt nachylenia stron (im mniejszy, tym lepiej; producenci przy kącie większym niż 65° zalecają przymocowanie wszystkich dachówek). Nie powinno się zapominać o niektórych miejscach w konstrukcji szczególnie narażonych na zniszczenie. Są to w szczególności brzegi i narożniki, a także części znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie komina. Dużo mniej bezpieczne wydają się pokrycia blachą – każdy element ma dużą powierzchnię i jest relatywnie lekki. Powinno się także zabezpieczyć rynny – przy dachu sprawdzą się haki w odległości około 0.5 metra od siebie, a rynny spustowe – metalowymi obejmami co 2 metry.

Zabezpieczenie okien i drzwi

Bezpieczny dom to także okna i drzwi odporne na uszkodzenia, również w czasie porywistych wiatrów. Warto zainwestować w okna antywłamaniowe w standardzie P2 – nie tylko nie rozbiją się, ale będą także utrzymywać szczelność, mimo niesprzyjających warunków pogodowych. Skutecznym zabezpieczeniem będzie zastosowanie wytrzymałych okiennic, lub żaluzji zewnętrznych. Planowanie rozmieszczenia okolicznej zieleni także powinno być przemyślane – rozrośnięte drzewa również mogą stanowić zagrożenie.