Lustra to elementy aranżacji, które od zawsze były chętnie wykorzystywane są w architekturze domowej czy publicznej. Ta niepozorna tafla odbijająca w sobie każdą rzecz, pełni bardzo ważne funkcje. Lustrzane powierzchnie to recepta na piękne, klimatyczne wnętrze.

Lustra mają bardzo szerokie zastosowanie. Można je umieścić wszędzie tam, gdzie potrzebna jest gra świateł, rozjaśniająca aranżację. Dzięki lustrom, nowoczesne wnętrza są bardziej przyjemne dla wzroku i  znacznie przestronniejsze. Ustawione pod odpowiednim kątem mogą poprawić proporcje pomieszczenia.

Nowoczesne lustra do domu

Nie ulega wątpliwości, że lustra to standardowe wyposażenie domu. Umieszcza się je w wielu miejscach – przede wszystkim w łazienkach, korytarzach, salonach czy sypialniach. Równie często lustrzana tafla montowana jest na froncie szaf i innych mebli. Lustra we współczesnych aranżacjach doskonale wyglądają zarówno w ramie, jak i mocowane bezpośrednio na ścianie. Pozbawienie ich obramowania wzmocni efekt optycznego powiększenia pomieszczenia, co często wykorzystuje się w projektach łazienek. We wnętrzach mieszkalnych lustro podkreśla się oświetleniem LED, które ma wzmocnić poczucie większej przestrzeni. Ciekawą propozycją do nowoczesnych wnętrz są powierzchnie wielofunkcyjne – w zależności od oświetlenia są lustrem lub całkiem przeźroczystym szkłem. Technologia z efektem lustra weneckiego doskonale sprawdza się w bardziej oryginalnych projektach. Ten rodzaj lustrzanej powierzchni stosuje się jako nowoczesne parawany prysznicowe, drzwi, ścianki działowe, fronty mebli czy panele ścienne. Tak naprawdę użycie takiego lustra zależy od wyobraźni klienta.

Lustro w obiektach publicznych

Powierzchnie lustrzane są wykorzystywane przez projektantów w aranżacjach obiektów publicznych. Niekiedy jest to podyktowane chęcią stworzenia ciekawego efektu oświetlenia, wzmocnienia głębi pomieszczenia lub po prostu jego optycznego powiększenia. Tak jest w przypadku restauracji, hoteli czy biur. Lustro jest też podstawowym wyposażeniem sklepów – odzieżowych, kosmetycznych, obuwniczych, zakładów fryzjerskich i wielu innych, gdzie możliwość przeglądnięcia się warunkuje finalizację zakupu czy usługi. Nowoczesne powierzchnie lustrzane o zwiększonej przejrzystości pozwalają uzyskać czysty efekt odbicia – żywe kolory i idealnie odwzorowanie najdrobniejszych detali, bez względu na rodzaj oświetlenia. Jest to szczególnie ważne, gdy przestrzeń, w której zastosowano lustra ma mieć charakter reprezentacyjny.

Lustra ekologiczne

Współczesne technologie pozwalają na produkcję luster w bardziej korzystniejszym dla środowiska wydaniu. Rezygnacja z ołowiu, brak lotnych związków organicznych, minimalna ilość rozpuszczalników, możliwość recyklingu – wszystko to świadczy o ekologicznej formie lustrzanych powierzchni. Bardziej przyjazny dla środowiska oraz bezpieczniejszy dla zdrowia jest też innowacyjny rodzaj powłoki nakładany na część tylną lustra, którą zastępuje się starsze technologie posrebrzania szkła.