W ostatnich latach, szczególnie w porze jesienno-zimowej, mieszkańcy wielu polskich miast skarżą się na smog. Jak bardzo ten rodzaj zanieczyszczenia powietrza jest szkodliwy, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wystarczy tylko przypomnieć, że oddychanie powietrzem, w którym unoszą się cząsteczki PM 2,5, ma dla ludzkiego organizmu skutki podobne do regularnego palenia papierosów i wywołuje liczne choroby układu oddechowego. Za powstawanie smogu w większości odpowiedzialne są gospodarstwa domowe, których właściciele, z oszczędności lub niewiedzy, palą w piecach nieodpowiednimi materiałami.

Czym nie palić w piecu

Odpowiedź jest prosta. Nie należy spalać w piecu niczego, co nie jest atestowanym rodzajem opału, dopuszczonym do użytku w danym typie pieca. Szczególnie niebezpieczne dla środowiska i ludzi w naszym otoczeniu jest palenie śmieci. Przeważnie są to plastikowe butelki i opakowania po różnych produktach, foliowe worki, zużyte opony i inne gumowe odpady. Spalanie w piecu śmieci to nie tylko szkodliwa głupota, ale też po prostu wykroczenie, za które grozi mandat. Jeśli palisz śmieci, jest bardzo prawdopodobne, że Twoi sąsiedzi o tym wiedzą i mogą poinformować straż miejską lub policję. Specyficznego nieprzyjemnego zapachu palonych śmieci i nienaturalnie ciemnego, gęstego dymu naprawdę trudno nie zauważyć.

Konsekwencje palenia śmieci

Poza konsekwencjami zdrowotnymi (przypomnijmy: astma, choroby płuc, nasilenie reakcji alergicznych, kaszel, ból gardła, ból głowy, pogorszenie stanu skóry) za palenie śmieci grozi, wspomniany już, mandat. Jaka jest jego wysokość? Obecnie może być nałożona kara grzywny w wysokości do 500 złotych. Jednak jeśli nasze postępowanie będzie nagminne, grozi nam sprawa w sądzie, która może się skończyć nałożeniem jeszcze dotkliwszych kar. Wyrok za palenie śmieci wiąże się z koniecznością zapłaty nawet kilku tysięcy złotych kary. Zazwyczaj jest to ok. 5 tysięcy złotych Oczywiście w takim przypadku skazany pokrywa też koszty postępowania sądowego. Spalanie niedozwolonych materiałów może też skończyć się pobytem w areszcie. Może być to nawet 30 dni pozbawienia wolności.

Zobacz artykuł o rodzajach kotenerów.