Ile centymetrów ma najwyższy człowiek świata? Czy tylko trochę przekracza wysokość dwóch metrów czy jest mierzy niemal trzy metry? Ile centymetrów jest wyższy do przeciętnego obywatela? Jak duży może urosnąć człowiek? Czy medycyna wyznacza jakieś granice? Otóż, człowiek może być bardzo, bardzo wysoki, a przykładów na to jest wiele.

2, 5 metra wzrostu

Obecnie za najwyższego człowieka na świecie uznaje się Sultana Kosena z Turcji, który w wieku 30 lat osiągnął wysokość 251 centymetrów. Turecki olbrzym cierpi na akromegalię, chorobę spowodowaną guzem przysadki mózgowej, który odpowiada za wydzielanie hormonu wzrostu. Wysokość osiągnięta przez Sultana Kosena okazała się już na tyle niebezpieczna dla ludzkiego organizmu, że wymagała interwencji lekarzy. W Stanach Zjednoczonych podano mu lek pomagający regulować produkcję hormonu, na skutek czego Turek już nie rośnie.

Jednak jego rekord – 251 centymetrów wzrostu – i tak nie jest zagrożony. Inni najwyżsi ludzi świata pozostają za nim w tyle o kilka centymetrów. Na drugim miejscu jest Chińczyk mierzący 246 centymetrów, a trzecia lokata należy do mieszkańca Indonezji, mającego 242 centymetry wzrostu. Jak widać, tylko Turkowi udało się przekroczyć barierę dwóch i pół metra, choć i osiągnięcia pozostałych są naprawdę niewiarygodne. Ciężko nam wyobrazić sobie, że idziemy ulicą i mijamy człowieka wyższego od nas o metr, a jednak jest to możliwe, że jeśli na swojej drodze spotkalibyśmy któregoś czy trzech wymienionych panów.

 

W przeszłości byli wyżsi

Przedstawiona klasyfikacji dotyczącą najwyższych ludzi świata dotyczy tych, którzy żyją obecnie. W przeszłości również mieliśmy do czynienia z gigantami, a najwyższym spośród wszystkich był Amerykanin Robert Wadlow. Jego wzrost jest imponujący, nawet w porównaniu z tym, co udało się osiągnąć Sultanowi Kosenowi. Otóż, Amerykanin mierzył aż 272 centymetry.

Ciekawe, czy kiedykolwiek komukolwiek uda pobić się ten rekord. Wydaje się to wątpliwe, zwłaszcza w obliczu osiągnięć medycyny, która będzie starała się hamować zbyt wysoki wzrost, gdyż ten może okazać się niebezpieczny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.