Na świecie powstają coraz wyższe budowle, których rozmiary przekraczają ludzkie wyobrażenie. Architekci i budowniczowie zdają się nie znać granic, konstruując i wznosząc coraz bardziej finezyjne wieżowce stanowiące ozdobę miast i świadczące o ich rozwoju.

Obecny rekordzista

Tytuł najwyższej budowli świata przysługuje wieży Burdż Chalifa. Nazwa ta została nadana na cześć władcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejka Chalify ibn Zajeda an-Nahajana. Wcześniej wieżowiec miał się nazywać Wieżą Dubaju na cześć miasta, w którym jest zlokalizowany. Ten najwyższy na świecie drapacz chmur mierzy aż 828 metrów, choć według wstępny planów jego wysokość miała sięgać 818 metrów.

Kolos ma ponad 330 tysięcy metrów powierzchni użytkowej, rozmieszczonych na 169 piętrach. W jego wnętrzu znajdują się luksusowe mieszkania, centrum handlowe, restauracje i kawiarnie, a także basen olimpijski, lodowisko, ośrodek narciarski czy park gier tematycznych. Ku zaskoczeniu wielu w środku wieżowca znalazło się również miejsce na meczet.

Budowa tego kolosa była dużym wyzwaniem dla architektów i inżynierów budownictwa; stanęli oni przed pytaniem: jak wznieść tak wysoki budynek bez groźby jego zawalenia? Dzięki rozwojowi techniki budynek został skonstruowany tak, że chwieje się na wietrze, a nie odczuwają tego ludzie przebywający w jego wnętrzu. Budynek jest zharmonizowany z ruchami wiatru jak instrument muzyczny.

 

Nowy rekordzista

Wieża w Dubaju jeszcze tylko krótki czas będzie mogła poszczycić się mianem najwyższej budowli świata. Nowa rekordzista my być wyższy tylko o 10 centymetrów, ale za to powstać w imponującym tempie 3 miesięcy. Zamierzają tego dokonać Chińczycy, stawiając w mieście Changsha wieżowiec Sky City One.

Budowa ma rozpocząć się w styczniu tego roku, a zakończyć najpóźniej w kwietniu. Jego przeznaczenie będzie różnorodne – w jego wnętrzu znajdą mieszkania, biura, hotele, restauracje, a także szkoły i szpitale.

Wygląda na to, że po kolosie z Dubaju kolej na wieżę z Changsha. Ciekawe, ile metrów będzie miał następny rekordzista?