Ryby są najstarszymi kręgowcami na świecie. Pojawiły się około 480 mln lat temu.

Największa ryba słodkowodna

Największą rybą słodkowodną jest arapaima (Arapaima gigas, znana także jako piraruku -ryba czerwona lub paiche). Jej długość osiąga nawet 3,9-4,5 m, a masa ciała dochodzi do 200 kg.

Jej masywne ciało pokryte jest dużymi łuskami, ubarwione na stalowoszary kolor o niebieskim odcieniu. W tylnej połowie ciała, obrzeża łusek maja lekko czerwone zabarwienie. Głowa tej ryby pokryta jest tarczkami kostnymi, a w szerokim pysku są małe, stożkowate zęby. Zamieszkuje Amazonkę i Orinoko oraz ich dopływy. Jest mięsożerna, poluje na małe ryby, skorupiaki, ślimaki, pierścienice oraz owady wodne. Jej mięso stanowi przysmak szczególnie w rejonach skąd pochodzi.

 

Największa ryba słonowodna

Za największą rybę morską na świecie uznawany jest rekin wielorybi (Rhincodon typus). Jego długość dochodzi do 12,65 m a ciężar ciała osiąga nawet 13,6 t. Grzbiet zabarwiony na ciemnoszary kolor, czerwonawy lub zielonkawobrązowy z białymi, żółtymi, zielonymi cętkami, które układają się w regularne rzędy. Brzuch jest biały lub lekko zielony.

Jego głowa jest mocno spłaszczona, oczy małe, a otwór gębowy znajduje się w położeniu końcowym głowy. Rekin wielorybi ma najgrubszą skórę (około 10 cm grubości) ze wszystkich zwierząt żyjących na Ziemi.

 

Nie stanowi zagrożenia dla człowieka, gdyż jest rybą łagodną, która żywi się głównie planktonem. Potrafi dożyć nawet 70 lat.

Występuje w wodach tropikalnych całego świata. Pływa samotnie lub w stadach blisko powierzchni wody. Z uwagi na prognozowane wyginięcie jest chroniony jedynie w niektórych krajach spośród 100 lub więcej na terenie, których się pojawia.

Inną największą rybą jest płetwal błękitny (Balaenoptera musculus). Jest to największe zwierzę w historii Ziemi, mierzące do 33 metrów, ważące do 190 ton. Ubarwienie ciała ma błękitno szare, skóra może być cętkowana. Występuje w wodach wszystkich oceanów, żyje średnio około 80 lat. Z uwagi na duży odłów jego populacja znaczne się zmniejszyła.