Kim jest współczesny Samson? Czy szukać go wśród Strongmenów, czy poza zawodami, na których siłacze ciągną na linie ogromne ciężarówki?

Strongman

W  roku 2012 mianem najsilniejszego fizycznie człowieka ogłoszono Polaka Krzysztofa Radzikowskiego. Został mistrzem strongmenów. Zawody odbyły się w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Krzysztof pokonał Brytyjczyka Laurence’a Shahlaei i Amerykanina Josha Thigpen. Tym samym pokonał swojego kolegę i nauczyciela, Mariusza Pudzianowskiego.
Krzysztof Radzikowski jest mieszkańcem Głowna (województwo łódzkie). I choć na zawodach w USA, na które zaprosił go Arnold Schwarzenegger marzył o podium, zajął 6. miejsce.

 

Zawody Strongmenów są niezwykle widowiskowe, gromadzą zawsze dużą publiczność. Konkurencje siłowe zawodników to np. zmagania w martwym ciągu z samochodem, wyciskanie olbrzymiej sztangielki, czy też przysiad ze sztywną sztangą.
Rekordem Radzikowskiego jest wyciskanie 300 kilogramowej sztangi, przysiad z prawie 400 kilogramami. Mistrz potrafi też ruszyć z miejsca ponad 400 kilo w martwym ciągu. Imponujące, prawda?

 

Najsilniejszy w trójboju siłowym.

Myliłby się ktoś sądząc, że Strongmeni to najsilniejsi ludzie na świecie. Specjalizacja w dyscyplinach siłowych wyznacza kilku laureatów do tego tytułu. I jeśli Radzikowski jest mistrzem w zawodach Strongmenów, to młodziutki Suwalczanin, Daniel Grabowski zdobył mistrzostwo świata w trójboju siłowym. Skromny, 24-latek udźwignął na zawodach 445 kg. Jest to najlepszy wynik w historii Polski.