Dziś trudno sobie wyobrazić, aby profesjonalnie wykształcony grafik nie pracował z użyciem tabletu graficznego. Zastąpiły one już na dobre wszelkie prace ręczne, stając się nieodzownymi towarzyszami wszystkich osób profesjonalnie zajmujących się sztukami wizualnymi. Jaki tablet powinien mieć początkujący grafik, by móc czerpać pełną przyjemność z własnej pracy? Postaramy się odpowiedzieć na to nurtujące pytanie.

Niekoniecznie duży

Większości się wydaje, że najlepsze są duże tablety jakości HD, ale to nieprawda. Na początek nie trzeba zaopatrywać się w sporych rozmiarów tablety, tym bardziej, że kosztują one niemało. W tabletach markowych producentów można przybliżać lub oddalać obraz i ta właśnie funkcja sprawia, że mamy nie gorsze pole do popisu, niż w przypadku tabletów XXL. Do każdego tabletu dołączony jest zazwyczaj program do grafiki, ale my radzimy jeszcze dokupić profesjonalny program Photoshop. Dzięki temu paleta barw do wykorzystania znacznie się powiększy i będziemy mieli większe możliwości operowania kolorem w trakcie pracy.

Tablety zamiast kartek

Porównując pracę na tablecie do tradycyjnej pracy ołówkiem na kartce, od razu widzi się różnicę. Pociągnięcia narzędziami są jakby wyraźniejsze, bardziej mocne, a także nasycone pod kątem kolorystycznym. Farba czy kredka zawsze pozostawia po sobie określony ślad. Jest on jak najbardziej pozytywny, jeśli na takim efekcie nam zależy. Są jednak dziedziny grafiki, gdzie lepiej jest zdecydować się na bardziej profesjonalne narzędzie. Dzięki temu ilustracje w książkach czy komiksach prezentują się nierzadko tak, jakby były najprawdziwszymi fotografiami, wykonanymi przez najlepszych fotografów! Praca z tabletem i programami graficznymi daje także szanse na naukę operowania światłem w przestrzeni, co ma ogromne znaczenie np. w branży projektowania gier i animacji nowej generacji.

Tablet pomocny w znalezieniu dobrej pracy

Jeśli grafik potrafi dobrze posługiwać się tabletem z programami graficznymi – ma szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy. Rozwój pasji pozwala na godne życie i ciągłe doskonalenie umiejętności, co oczywiście przekłada się na zyski.