Internet mobilny staje się coraz popularniejszy. Cenimy sobie niezależność i możliwość nieograniczonego lokalizacją dostępu do sieci. Niestety takie rozwiązanie ma również swoje wady. Dzięki temu prędkość transferu w urządzeniach mobilnych nie zawsze jest satysfakcjonująca, co znacznie obniża komfort korzystania z Internetu.

 

Wady Internetu bezprzewodowego

 

Główną wadą Internetu mobilnego może być limit przesyłu danych oraz wysokie ceny roamingu – gdy korzysta się z transferu za granicą. Wszystko jest uzależnione od rodzaju zobowiązania z danym operatorem i jest raczej oczywiste, że im tańszy abonament lub opcja prepaid tym wielkość transferu jest niższa. Najczęściej jest tak, że po wykorzystaniu wszystkich środków obowiązujących w danym okresie rozliczeniowym można w dalszym ciągu korzystać z Internetu, ale niestety prędkość przesyłu danych znacznie się zwalnia. Aby uniknąć takich sytuacji, najlepiej dobrać ofertę idealną do swoich potrzeb. Jeżeli Internet wykorzystywany jest jedynie na przeglądanie serwisów społecznościowych, czytanie maili i newsów, to nie jest potrzebny bardzo drogi pakiet. Kolejną cechą Internetu mobilnego, którą można traktować jako wadę, jest jego zasięg. Zasięg nie zawsze jest satysfakcjonujący i jest on uzależniony przede wszystkim od tego, jakiego operatora wybierzemy. W przypadku, gdy zależy nam na jak największym zasięgu, warto najpierw sprawdzić te parametry u poszczególnych operatorów. Kolejnym minusem bezprzewodowego Internetu jest stabilność łącza, która często jest uzależniona od warunków pogodowych.

 

Zalety Internetu mobilnego

 

Najważniejszą zaletą, która jest najczęstszym powodem wybierania Internetu mobilnego jest to, że można korzystać z dostępu do sieci bez ograniczeń determinowanych lokalizacją. Ważne jest aby na obszarze, na którym chcemy z takiego połączenia korzystać nie było problemów z zasięgiem, jednak na szczęście jest coraz mniej takich miejsc. Dodatkowym atutem jest to, że z Internetu mobilnego można korzystać na wielu urządzeniach – komputerach, tabletach i telefonach, aparatach fotograficznych a nawet niektórych sprzętach codziennego użytku. Prędkość przesyłu danych, która bywa jeszcze zaliczana do wad Internetu bezprzewodowego w miarę upływu czasu staje się jego atutem, ponieważ operatorzy stale zwiększają limity dostępne w opcjach mobilnych.

 

Należy również pamiętać, że sieci bezprzewodowe są bardziej narażone na dostęp osób nieuprawnionych, dlatego ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo.