Czynności związane z projektowaniem wnętrz wiążą się z analizowaniem potrzeb osób zajmujących dane pomieszczenia. Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie należy poznać ich zainteresowania, przyzwyczajenia i pasje. Ostateczny projekt powinien zapewnić maksimum wygody i funkcjonalności.

Modernistyczny szyk

Jednym z najbardziej popularnych stylów urządzania pomieszczeń mieszkalnych jest styl modern. Praktycznie na całym świecie powstają aranżacje, które mają dostarczyć użytkownikowi poczucia podążania za nowymi rozwiązaniami. Szczególnie jest to widoczne w kuchniach, gdzie klasyczne stoły, szafy i blaty zostały zastąpione nowoczesnymi kształtami. Nowoczesność przejawia się przede wszystkim w sprzęcie, którego kuchnie w stylu modern mają bardzo dużo. Są to lodówki, okapy, zmywarki, kuchenki czy piekarniki w niebanalnym kształcie i kolorach.

Kształt bez granic

Meble w stylu modern nie mają ściśle nakreślonej bryły. Są wytworem wyobraźni projektanta, który dopasowuje wzór do zapotrzebowania klienta. Podobnie rzecz wygląda z kolorystyką, która nie bazuje w ściśle określonych ramach. Jest to zupełna odwrotność stylu klasycznego, który preferuje stonowane kolory i dobrze znane kształty. Jedynym elementem wiążącym oba style jest funkcjonalność. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku powierzchnia użytkowa powinna pozwalać na swobodne przygotowywanie posiłków, jak i przechowywania przedmiotów kuchennych.

Wykończenie kuchni w nowoczesnym stylu niejako zmusza użytkownika do kontynuowania tego trendu w odniesieniu do pozostałych aspektów. Mowa tutaj o oknach, drzwiach czy kolorystyce ścian. Również materiały, z których wykonane elementy wyposażenia nie pochodzą ze standardowej linii produktowej. W wielu przypadkach cechą charakterystyczną nowoczesnego wystroju są jaskrawe kolory, które pojawiają się na frontach mebli oraz na ścianach. Ciekawy efekt wizualny można także osiągnąć stosując kolorowe dodatki w postaci sprzętu kuchennego oraz wyposażenia.

Przede wszystkim wygoda

Przygotowanie projektu kuchni bez względu na styl powinno uwzględniać przede wszystkim aspekt funkcjonalności. Dobry wygląd w połączeniu z praktycznym wykorzystaniem przestrzeni zdecydowanie ułatwia sam proces gotowania i spożywania posiłków. Zastosowanie nieszablonowych rozwiązań pozwala uniknąć stagnacji w domu.