Wybierając projekt domu wiele osób zwraca uwagę na to czy dom będzie komfortowy i praktyczny. Ale bardzo ważne jest też, aby projekt podobał nam się wizualnie. Bez trudu można znaleźć dzisiaj projekty w stylu willowym, drewniane domy z bali czy nowoczesne i betonowe domy odporne na wszystkie warunki atmosferyczna, a nawet pożar. Jednak wybierając projekt domu wiele osób patrzy pod kątem tego czy dom będzie okazały albo modny. Co zatem można powiedzieć o domach z kolumnami? Czy nadal są modne czy może to relikt?

W jakim projekcie budynku sprawdzą się kolumny?

Wbrew pozorom kolumny nadal są bardzo często używane w projektach. Nie tylko jako część ozdobna, ale przede wszystkim jako element konstrukcyjny. Najczęściej kolumny można zobaczyć w domach w stylu dworkowym lub willowym. Ozdobny ganek z klasycznymi kolumnami jest standardowym elementem takiej budowli. Jednak proste filary wykonane z żelbetu albo o stalowych profilach świetnie sprawdzą się w domach o nowoczesnym designie. Słupy można też zastosować jak wsparcie balkonu albo tarasu, nie tylko w celu dekoracyjnym, ale wsparcia stropu. Można więc powiedzieć, że kolumny mogą być elementem każdego projektu niezależnie od jego stylu przewodniego.

Rodzaje kolumn zewnętrznych

Najbardziej popularne są kolumny betonowe, które mogą mieć różne kształty np. owalny, kwadratowy. Takie słupy stawia się bardzo szybko, ponieważ dostępne są do nich gotowe formy. Można też je obłożyć np. mozaiką dekoracyjną albo od razu wybrać kolor betonu elewacyjnego. Kolejne popularne kolumny to słupy murowane z cegieł licowych albo bloczków fakturowanych. Wykańcza się je np. klinkierem. Także słupy stalowe można często spotkać w nowych domach, ale te sprawdzą się tylko w nowoczesnych projektach. Z kolei słupy drewniane będą pasować do różnych stylizacji domów, ale najlepiej się sprawdzą w stylu dworkowym lub po prostu w domu z bali.

Kolumny wewnątrz mieszkania

Zdecydowanie można powiedzieć, że jeśli już ktoś decyduje się na ozdobne kolumny to będą one stały na zewnątrz budynku. Tylko w bardzo dużych powierzchniowo domach, które mają być otwartą przestrzenią używa się kolumn, aby zapewnić konstrukcji stabilność. A tylko przy okazji dodać im ten element dekoracyjny. W małych domach jest to niespotykane.