Latanie samolotem to jedna z najpopularniejszych form podróżowania — korzystają z niej miliony osób na całym świecie. Spora grupa spośród nich obawiając się o własne bezpieczeństwo — zadaje pytanie: czy samoloty to bezpieczny środek transportu ? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie i przedstawiamy kilka informacji związanych z tym zagadnieniem.

 

Podróżowanie samolotem jest najbezpieczniejszym sposobem podróżowania

Świadczą o tym badania naukowe i praktyka, która pokazuje, że katastrofy zdarzają się niezwykle rzadko. Samolot jest bardzo dobrze zaprojektowaną konstrukcją — dużo bardziej od samochodów czy pociągów. Przechodzi on wiele testów, zanim zostanie wyprodukowany. Samo użytkowanie samolotu również jest bardzo bezpieczne. Wszystkie systemy bezpieczeństwa takie jak silniki czy układy elektryczne są zdublowane lub potrojone. W razie awarii jednego z silników samolot jest w stanie odbyć trasę i wylądować na jednym. Obecność dwóch pilotów również wpisuje się w ten schemat. Cały proces lotu teoretycznie mógłby wykonać jeden kapitan, ale jak w przypadku systemów maszyny — człowiek również jest zdublowany. Liczne kontrole po każdym locie i szczegółowe przeglądy co kilka dni minimalizują ryzyko katastrofy praktycznie do zera.

 

Katastrofy lotnicze zdarzają się niezwykle rzadko

Najlepszym dowodem jest brak codziennych informacji o nich w przeciwieństwie do wypadków na drogach lub częstych zderzeniach pociągów. W europie średnio raz na kilka lat zdarza się taka katastrofa i jest wynikiem zamierzonego działania lub zbiegiem wydarzeń, których naprawdę nie można było przewidzieć.

Wiele osób obawia się podczas podróży uderzenia pioruna lub turbulencji. Są to bezpodstawne obawy, gdyż w ostatnich kilkunastu — kilkudziesięciu latach nie było ani jednej katastrofy spowodowanej tym czynnikiem. Piorun po uderzeniu w samolot nie wyrządza żadnych strat, gdy samolot nie dotyka ziemi, a tylko taki warunek gwarantuje porażenie. Ponadto samoloty wyposażone są w warte miedzi w poszyciu, która izoluje maszynę od pioruna. Turbulencje również nie są w stanie zagrozić samolotowi, gdyż jest on zaprojektowany tak, aby bez problemu znosi wielokrotnie wyższe przeciążenia.

Przeczytaj nasz artykuł o katastrofie smoleńskiej.