Zawód programisty jest niezwykle pożądany we współczesnym świecie. Informatycy są rozchwytywani i mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie, wzrastające wraz z ilością doświadczenia, jakością wykształcenia i unikatowym profilem posiadanej wiedzy. Wbrew temu, co podejrzewa większość osób, zostanie informatykiem programistą nie jest czarną magią i nie wymaga studiów na uczelni wyższej.

 

Sposobów na nauczenie się kodowania jest wiele, tak samo jak wiele jest języków, w których możemy uczyć się programować.W poniższym tekście omówię dwa, postaram się przybliżyć Ci ich największe way i zalety, abyś sam mógł zdecydować, co jest dla Ciebie najlepsze.

 

Ze studiami czy bez?

 

Najbardziej oczywistą metodą nauki jest studiowanie informatyki z odpowiednią specjalizacją. Nie jest to skomplikowane i wciąż w wielu firmach pracodawcy patrzą nie tylko na wiedzę, ale na udokumentowany poziom edukacji w postaci dyplomu uczelni wyższej. Wad tego rozwiązania jest jednak sporo. Nauka programowania na studiach wymaga dużo czasu, bo w końcu prócz nauki konkretnego języka, dostajemy sporo przedmiotów ogólnych – matematyki, fizyki. Poza tym, jeśli posiadamy już podstawy, niepotrzebnie marnujemy czas na uczęszczanie na zajęcia, na których nie uczymy się niczego nowego. Kolejną wadą studiów jest ich przestarzałość. Większość uczelni nie nadrabia programem za wszystkimi wchodzącymi nowinkami, wykładowcy i profesorowie mają wyuczone utarte ścieżki i często nie dopuszczają do siebie tego, jak świat (a przede wszystkim świat informatyki) się zmienia. Jeśli dyplom szkoły wyższej nie jest Ci niezbędny, warto zastanowić się nad inną opcją.

 

Samodzielna nauka?

 

Przede wszystkim – uczysz się dla siebie, dokładnie wiesz, czego potrzebujesz i nie zawalasz swojego czasu dodatkowymi zajęciami. Dążysz prosto do celu. W internecie istnieją tysiące stron i kursów, które mają krok po kroku nauczyć Cię danego języka kodowania. Nie jest to często tanie, a im bardziej zaawansowana wiedza, tym dany kurs jest droższy. Ale jest to dobra inwestycja we własną przyszłość. Co jest jednak minusem nauki na własną rękę? Brak tzw. bata. Brak zewnętrznej motywacji, brak wystarczającej ilości silnej woli i determinacji, żeby codziennie usiąść i się uczyć. Nie jest to droga łatwa, często wyjście ze znajomymi wydaje się przyjemniejszą opcją niż kolejna godzina kodowania. A z takim podejściem daleko z naszą nauką nie zajdziemy.

 

Obie drogi mają swoje wady i zalety. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Więc co Ty wybierzesz?

Zobacz artykuł o pracy w Krakowie.