Domena internetowa lub blog pozwala na znalezienie nowych klientów, a także poznanie wielu, interesujących osób. Prowadzenie własnej witryny nie jest skomplikowane, a wiele firm dodatkowo to ułatwia.

 

Prowadzenie witryny swojej firmy wymaga wysokiej dostępności usług. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na utrzymywanie jej przez zewnętrzną firmę, czyli hosting.

 

Czym jest hosting?

Posiadanie własnej witryny łączy się z utrzymaniem jej pełnej dostępności przez 24 godziny na dobę. Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić, więc wiele firm udostępnia własne serwery. Umieszczając witrynę na komputerach takiego przedsiębiorstwa, ma się gwarancję wysokiego SLA, czyli wysokiego poziomu dostępności, utrzymania i ulepszania świadczonej przez usługodawcę usługi. Do podstawowych parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę, należą: oferowana przestrzeń dysku twardego, rozmiar pakietu transmitowanych danych pomiędzy użytkownikami i serwerem, udostępniane zasoby procesora i ilość pamięci RAM, na jakiej usługi mogą operować. Bardziej zaawansowani użytkownicy hostingu powinni zainteresować się także usługami, jakie działają w ramach serwera, w szczególności jest to wsparcie dla określonych języków programowania.

 

Rodzaje hostingów

Można wyróżnić trzy rodzaje hostingów. Są to:

  • hosting na serwerze współdzielonym – rodzaj hostingu, w którym wielu użytkowników udostępnia zasoby swoich witryn w obrębie jednego serwera. Jest to podstawowy typ usługi. Charakteryzuje się dużą zależnością od działających usług innych klientów firmy hostingowej. Należy liczyć się z czasowymi opóźnieniami, jeżeli witryny innych klientów przeprowadzają złożone obliczeniowo operacje;
  • hosting na serwerze VPS – hosting, w którym każdemu użytkownikowi w ramach pojedynczego serwera udostępnia się własną maszynę wirtualną z odgórnie przypisanymi parametrami. Niweluje to podstawową wadę hostingu na serwerze współdzielonym – operacje innych użytkowników nie wpływają na jakość świadczonych usług;
  • hosting na serwerze dedykowanym – hosting o najwyższym dostępnym poziomie dostępności usług. Każdemu klientowi oddaje się do dyspozycji własny, spersonalizowany serwer, który odpowiada jego potrzebom i wymaganiom. Z uwagi na to, nie ma miejsca spowolnienie pracy usług przez innych użytkowników. Serwer dedykowany umożliwia więc największe możliwości konfiguracyjne.

 

Przeniesienie domeny – jak to zrobić?

Przeniesienie domeny jest niezwykle proste. W przypadku niewielkich witryn jest to także operacja darmowa. Aby całość procesu przebiegła sprawnie, należy podać administratorom zajmującym się przeniesieniem domeny dane dostępowe do panelu dotychczasowego usługodawcy. O przebiegu trwającej około 24 godziny operacji jest się na bieżąco informowanym. Dodatkowo witryny są dostępne przez cały czas.