Wskazania do leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne może być przeprowadzone u osób w każdym wieku. Jednak większe możliwości i lepsze efekty terapii obserwuje się u dzieci, ponieważ ich szczęka nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Wskazaniem do leczenia ortodontycznego są: różnego rodzaju wady zgryzu (m.in. przodozgryz, tyłozgryz), nieprawidłowo ustawione zęby, szpary między zębami, widoczna asymetria twarzy. Na wizytę do ortodonty powinny udać się także osoby, u których rozpoznano wadę wymowy.

Leczenie ortodontyczne jest refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia tylko dla dzieci do 13 roku życia. Inne osoby muszą leczyć się prywatnie. Odpowiedni gabinet ortodontyczny można znaleźć w Internecie.

Jakie badania wykonać przed rozpoczęciem leczenia?

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego dzieci i osoby dorosłe powinny zostać poddane szczegółowej diagnostyce. Na pierwszej wizycie w klinice stomatologicznej lekarz ocenia stan uzębienia i jamy ustnej, a w razie potrzeby zleca leczenie stanów zapalnych, ubytków i próchnicy. Czasami konieczne jest usunięcie niektórych zębów. Następnie wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie zębów (a niekiedy także tomografia komputerowa i cyfrowe zdjęcia twarzy) i pobierane wyciski szczęki. Na ich podstawie ortodonta może zaplanować cały proces leczenia.

Na drugiej wizycie ortodonta przedstawia cały plan leczenia ortodontycznego wraz z przewidywanym czasem trwania i kosztami. Odpowiada także na pytania i wątpliwości pacjenta. Po zaakceptowaniu warunków rozpoczyna się terapia przy pomocy indywidualnie dobranych metod.

Metody leczenia ortodontycznego

W leczeniu ortodontycznym dzieci i dorosłych wykorzystuje się kilka metod. Niekiedy łączy się je, aby uzyskać lepszy lub szybszy efekt terapii. Techniki stosowane w ortodoncji to:

  • aparaty ruchome (zakładane na kilka godzin; stosuje się je u dzieci, które nie mają zębów stałych);
  • aparaty stałe (zakładane na kilka miesięcy lub lat wyłącznie osobom, które mają stałe uzębienie);
  • Invisalign lub Clear Aligner (przezroczyste nakładki prostujące);
  • mioterapia (ćwiczenia mięśni twarzy);
  • ćwiczenia pozwalające utrzymać prawidłowe ułożenie żuchwy i języka.

W przypadku aparatów stałych gabinety ortodontyczne oferują kilka rodzajów zamków: metalowe, kryształowe (przezroczyste) lub samoligaturujące. Wybierane są one według indywidualnych preferencji pacjenta (np. gdy chce się, aby aparat ortodontyczny był niewidoczny).

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. Pacjent jest zobowiązany zgłaszać się na regularne kontrole. Po jego zakończeniu następuje okres retencji, który pozwala na utrwalenie efektów.