Telefon dla seniora jest urządzeniem, od którego wymaga się przede wszystkim możliwości komunikowania się. Z tego względu najlepiej przy wyborze modelu kierować się jego prostotą i wytrzymałością. Czasem babcia lub dziadek wyraża też chęć nauki obsługi aparatu fotograficznego lub umiejętności surfowania po Internecie, warto to również wziąć pod uwagę szukając telefonu dla seniora.

 

Telefon na kartę czy abonament?

 

Kupując aparat telefoniczny dla seniora w abonamencie, możemy wybierać spośród wielu różnych modeli, których cena jest zdecydowanie niższa niż ta, jaką trzeba ponieść, kupując telefon osobno. Ponadto wiele sieci, np. virginmobile.pl ma w swojej oferty pakiety rodzinne, w których miesięczne zobowiązania można łączyć.

 

Telefon dla seniora – wielkość klawiatury i wyświetlacz

 

Starsze osoby często mają problemy ze wzrokiem, również wykonywanie precyzyjnych manewrów na klawiaturze dotykowej może przysparzać wielu problemów. Z tych względów w telefonie dla seniora najlepiej sprawdzi się klawiatura fizyczna z powiększonymi klawiszami, dodatkowo podświetlanymi. Przyciski powinny być rozlokowane oddzielnie. Taka konstrukcja pozwala na łatwe korzystanie z telefonu. Wyświetlacz musi być na tyle duży i jasny, aby widoczne były na nim wszystkie komunikaty i wiadomości. Dobrze sprawdzają się takie, które są w kolorze żółtym lub pomarańczowym.

 

Prosty interfejs i wytrzymała bateria

 

Idealnym rozwiązaniem jest bateria, która pozwala na nieprzerwana pracę przez 2-3 dni. Telefony, które wymagają codziennego ładowania mogą być problematyczne, ponieważ senior może zwyczajnie zapomnieć o konieczności tak częstego ładowania telefonu. Interfejs musi być prosty i intuicyjny w obsłudze. Na ekranie głównym powinny wyświetlać się jedynie najważniejsze komunikaty.

 

Dodatkowe funkcje w telefonie dla seniora

 

Na rynku obecnie jest mnóstwo telefonów wyposażonych w wiele dodatkowych funkcji, które seniorowi nie będą przydatne. Telefony przeznaczone specjalnie dla tej grupy wiekowej często są pozbawione większości z nich, jednak mają takie udogodnienia, które babci i dziadkowi mogą się przydać, są to: latarka, przycisk SOS, wbudowane radio oraz aparat fotograficzny.

 

Podsumowując, najlepszy telefon dla babci lub dziadka to taki, który:

  • ma dużą i czytelna klawiaturę,
  • ma mocny głośnik,
  • ma przycisk SOS,
  • ma czytelny wyświetlacz,
  • ma wbudowaną latarkę,
  • jest solidnie wykonany i odporny na uderzenia i upadki,
  • ma mocną baterię.