Dziś, do dyspozycji mamy praktycznie nieograniczoną kolorystykę tynków i farb, co sprawia, że możemy zrealizować praktycznie dowolną, nawet najbardziej wyszukaną wizję domu. Pytanie zatem, jaki kolor elewacji wybrać i czym kierować się podejmując decyzję w tym zakresie? .

Kolor elewacji ma ogromny wpływ na odbiór wizualny całego budynku, a przy tym może nadać posesji pożądanego charakteru. Może sprawić, że posesja będzie bardziej elegancka, naturalna lub nowoczesna. Niezależnie jednak na jaki styl się zdecydujemy, weźmy pod uwagę fakt, że będzie to inwestycja na lata. Dlatego lepiej nie kierujmy się modą czy chwilową fantazją, lecz poważnie zastanówmy się, jaki dokładnie efekt chcemy uzyskać.

Kolor elewacji a kolor dachu

Pierwszym i najważniejszym kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze koloru elewacji jest kolor dachu. Ponadto musimy zwrócić uwagę na framugi okien, kostkę brukową, ogrodzenie, a także styl sąsiednich domów. Uwzględniając wszystkie te elementy, stworzymy harmonijną i spójną całość.

Jeżeli jesteśmy na etapie projektowania domu, mamy pełną dowolność przy wyborze elewacji, bowiem nie ogranicza nas konkretny kolor pokrycia dachowego. Jeśli jednak mamy już dach, to wybierając kolor elewacji, powinniśmy mieć na uwadze poniższe porady budowlane i architektoniczne.

Elewacja do brązowego dachu

 

Brązowe dachy są popularne ze względu na swoją uniwersalność. Łatwo do nich dobrać elewację oraz pozostałe elementy, takie jak kostkę, ogrodzenie czy okna. Jeżeli posiadamy dach w ciemnym odcieniu brązu, możemy zestawić z nim jaśniejszą elewację. Dobrze sprawdzi się kolor piaskowy, beżowy, karmelowy czy ecru. Całość będzie prezentowała się ciepło i przytulnie. Dobrym wyborem może być też kolor biały, przy czym warto go przełamać odrobiną żółtych bądź beżowych odcieni, dzięki czemu złagodzimy jego surowy i chłodny wygląd.

Jeżeli posiadamy brązowy dach, a chcielibyśmy uzyskać bardziej nowoczesny design, możemy wybrać elewację w subtelnych odcieniach szarości lub szarości wpadającej w błękit.

Elewacja do czerwonego dachu

Czerwony to również jeden z najpopularniejszych kolorów dachów. W tym wypadku, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać, sprawdzą się jasne i subtelne beże, karmele oraz brązy. Dzięki tej spokojnej tonacji kolorystycznej zestawionej z żywiołową czerwienią otrzymamy połączenie elegancji i harmonii.

 

Jeżeli jednak chcemy ożywić posesję i wyróżnić ją na tle innych domów, możemy postawić na bardziej zdecydowane kolory – żółty, pomarańczowy lub czerwony. Ważne, aby nie przesadzać z ich wyrazistością, bowiem w dłuższej perspektywie mogą po prostu “zmęczyć”.

Elewacja do grafitowego dachu

Grafit to modny i nowoczesny kolor. W przypadku dachu w tym kolorze sprawdzą się szarości i biele – które nadadzą budynkowi nowoczesnego charakteru, jak również brązy, beże i barwy piasku. Ciekawy efekt zapewni wybór elewacji w kolorze dachu (ale w nieco jaśniejszym odcieniu) i przełamanie jej białymi elementami. Ważne, aby w takim wypadku utrzymać w podobnej tonacji kolorystycznej okna, kostkę brukową i ogrodzenie.