Wszechobecne smartfony są nieocenionym udogodnieniem różnych aspektów codzienności, jednak mają jedną niezwykle irytującą wadę – bardzo szybko rozładowujący się akumulator. Na rynku są oczywiście modele z super wydajnymi bateriami, ale niestety ich ceny znacznie przewyższają zasoby kieszeni przeciętnego użytkownika. Można też nie rozstawać się z power bankiem lub ładowarką i połączać się pod każdy możliwy kontakt, stając się niewolnikiem gniazdka z prądem, ale nie jest to najwygodniejsze. Na szczęście istnieje kilka bardzo prostych rozwiązań, które mogą zwiększyć żywotność akumulatora lub przedłużyć czas pracy telefonu.

 

Nowy telefon – jak dbać o baterie od samego początku?

 

Po zakupie telefonu i wykonaniu wszystkich niezbędnych operacji, takich jak: rejestracja karty SIM, konfiguracja, instalacja potrzebnych aplikacji oraz założenie szkła ochronnego, warto więcej uwagi poświęcić baterii. Przede wszystkim należy pamiętać, że baterii litowo-jonowych nie trzeba formatować, czyli rozładowywać całkowicie i ładować do poziomu 100%. Najlepiej jest ładować telefon krótko i najlepiej do poziomu 98-99%. Ważne też jest, aby nie zostawiać telefonu podłączonego do ładowarki, np. na całą noc. Takie praktyki sprawiają, że żywotność baterii spada.

 

Akumulator a czynniki atmosferyczne

 

Bateria w smartfonie jest bardzo wrażliwym elementem, szczególnie podatnym na wpływ skrajnych temperatur. W związku z tym należy dbać o to, aby nie pozostawiać telefonu w miejscach, gdzie jest narażony na działanie promieni słonecznych lub przegrzanie, np. obok kaloryfera. Zimno też szkodzi akumulatorowi, dlatego w mroźne dni najlepiej nosić smartfon w kieszeni blisko ciała lub w etui.

 

Oryginalne części

 

Jeżeli akumulator zostanie uszkodzony, najlepiej wymienić go na oryginalny, tak samo w przypadku ładowarki. Używanie części kompatybilnych z urządzeniem i zalecanych przez producenta z pewnością jest korzystniejszym rozwiązaniem niż kupowanie zamienników o nieznanych parametrach.


Niepotrzebne aplikacje i programy działające w tle

 

Baterii szkodzi najbardziej nieustanna praca modułów komunikacyjnych oraz zbyt jasne podświetlenie ekranu. To z pewnością przyspiesza jej rozładowanie. W sytuacji, gdy potrzebne jest opóźnienie rozładowania akumulatora, najlepiej włączyć tryb samolotowy i maksymalnie zmniejszyć podświetlenie, oczywiście, jeżeli jest możliwość nieużywania wszystkich opcji smartfona przez jakiś czas.