Odpowiednia segregacja odpadów jest obecnie bardzo ważna, ponieważ dbanie o środowisko naturalne jest w interesie wszystkich osób. Jeszcze kilkanaście lat temu plastikowe butelki oraz inne tego typu przedmiotu stanowiły niewielki procent ogółu wszystkich śmieci, jednak obecnie jest ich kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy więcej. W jaki jednak sposób należy segregować takie odpady?

Tworzywa sztuczne
Butelki plastikowe po napojach, reklamówki na zakupy, opakowania po żywności, a także inne tego typu przedmioty to tworzywa sztuczne, które zagrażają środowisku, ponieważ rozkładają się bardzo powoli (nawet 1000 lat). Z tego też względu segregacja sztucznych tworzyw jest niezwykle ważna, jednak jak powinna wyglądać?

Segregacja tworzyw sztucznych
Do segregacji tworzyw sztucznych służą najczęściej pojemniki oraz worki oznaczone kolorem żółtym, jednak wrzucając do nich śmieci, należy pamiętać o tym, aby były one stosunkowo czyste i suche. Z tego też względu wrzucając do takiego worka butelkę plastikową po soku, należy ją wcześniej umyć i pozbawić zakrętki, a następnie zgnieść, aby nie zajęła zbyt dużo miejsca. Dzięki temu w worku zmieści się większa ilość rzeczy, a należy pamiętać o tym, iż odbiór opadów odbywa się zwykle raz na dwa tygodnie.

Co można wrzucać do żółtego pojemnika?
W takim pojemniku na sztuczne odpady mogą znaleźć się butelki PET, opakowania po środkach czystości i kosmetykach (oczywiście czyste), plastikowe torebki, czysta folia, wiadra, doniczki, a także kartoniki po mleku oraz sokach.

czego nie należy wrzucać?
W takim worku nie powinny znaleźć się opakowania po silnych detergentach, zabrudzone opakowania po kosmetykach oraz oliwie, opakowania po margarynie, opakowania po lekarstwach, a także wszystko to, co zostało wykonane ze styropianu. Z kolei, jeśli chodzi o sprzęty AGD, to ich można pozbyć się, zawożąc je do firmy, która zajmuje się odpadami wielkogabarytowymi.