Telefonia VoIP, mimo coraz liczniejszej grupy użytkowników, dla wielu wciąż pozostaje tajemnicą. Ten brak pewności i zrozumienia dla nowej technologii sprawia, że w klienci w dalszym ciągu wahają się i pozostają przy mniej opłacalnych ofertach tradycyjnych operatorów. Najczęściej zadawanym pytaniem jest oczywiście: jak dzwonić? Jednym ze sposobów jest wykorzystanie bramki IP.

Czym w zasadzie jest VoIP?

Bez zbędnych wstępów: VoIP, inaczej nazywana również telefonią internetową, to nowoczesna sieć telekomunikacyjna, wykorzystująca zamiast łącz analogowych lub ISDN łącza IP. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie lepszej jakości połączeń, dźwięku oraz – przede wszystkim – atrakcyjnych cenowo ofert, bezkonkurencyjnych dla taryf standardowych operatorów. Istnieje wiele możliwości, by korzystać z sieci VoIP, a jednym z najprostszych dla nowych użytkowników jest zastosowanie bramki IP.

Jak działa bramka IP?

Bramka to urządzenie, które pozwala na podłączenie numeru w sieci VoIP do zwykłego aparatu telefonicznego. Działa jak adapter, który zamienia sygnał standardowy w cyfrowy. Dzięki temu użytkownicy nie muszą kupować nowych telefonów, wyposażonych w funkcję sieci VoIP. Wystarczy posiadany już aparat, bramka VoIP i gotowe! Dodatkowo, co również ważne, bramkę można swobodnie przenosić i przełączać między telefonami. Dzięki temu telefon stacjonarny jest stacjonarny jedynie z nazwy, a użytkownik może korzystać ze swojego numeru niezależnie od miejsca, w którym się znajduje.

Jaką bramkę wybrać?

Na rynku istnieje dość duży wybór bramek, dlatego najlepiej, jeżeli zdecydujemy się na wybór takiej polecanej przez operatora.