Agencja pracy tymczasowej to firma, której zadaniem jest dostarczanie ofert zatrudnienia na określony czas. Z jej usług korzystają także pracodawcy. W ich przypadku podmiot zobowiązuje się do znalezienia jak najlepszych pracowników, których umiejętności odpowiadają konkretnemu stanowisku.

Jak działa agencja pracy tymczasowej?

Agencja pracy tymczasowej to przedsiębiorstwo, które dba o wszystkie kwestie związane z procesami rekrutacyjnymi. Jego zadaniem jest znalezienie odpowiednich kandydatów na wybrane stanowisko w danej firmie i przedstawienie im konkretnej oferty zatrudnienia.

Po stronie agencji pracy tymczasowej leży więc pozyskiwanie pracowników dla firm, które korzystają z jej usług. W tym celu podmiot przeprowadza odpowiednią selekcję kandydatów. Odpowiadają za to wyspecjalizowani fachowcy, których rolą jest dopasowanie ofert zatrudnienia do predyspozycji konkretnych osób. Oprócz tego agencja pracy tymczasowej zajmuje się kwestiami formalnymi, związanymi z obsługą kadrowo-płacową, w tym m.in. z podpisywaniem umów, kierowaniem na badania do lekarza medycyny pracy, rozliczaniem urlopów czy wystawianiem świadectwa pracy. Przejmuje więc dużą liczbę obowiązków, które zazwyczaj leżą po stronie pracodawców. Poza tym czasami zajmuje się także dowożeniem pracowników do firmy.

Jak wygląda współpraca z agencją pracy tymczasowej?

Podejmując współpracę z agencją pracy tymczasowej, trzeba pamiętać, że ma ona charakter trójstronny. Zawierana jest między pracownikiem, agencją oraz tzw. pracodawcą użytkownikiem, czyli firmą, dla której pozyskiwany jest kandydat do pracy. Takie rozwiązanie ma wpływ na kwestie formalne. Dzięki niemu pracownik zawiera umowę nie bezpośrednio z pracodawcą, a z agencją, która następnie kieruje go do konkretnego przedsiębiorstwa, w którym będzie wypełniał swoje obowiązki zawodowe.

Dla kogo przeznaczone są usługi agencji pracy tymczasowej?

Współpraca z agencją pracy tymczasowej jest opłacalna zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Firmy, które korzystają z jej usług, mogą zaoszczędzić wiele czasu, co związane jest z przerzuceniem odpowiedzialności za proces rekrutacyjny na specjalistów agencji. Indywidualne osoby, które zwracają się do takiego podmiotu, mogą z kolei liczyć na dostęp do ciekawych ofert zatrudnienia. Wśród nich znajdują się nie tylko prace sezonowe, jak zbieranie owoców lub warzyw, ale także stanowiska w wielu różnorodnych branżach. Możliwe jest więc znalezienie zajęcia, np. w charakterze magazyniera, pracownika produkcji lub call center, a także księgowej czy specjalisty z zakresu marketingu lub IT.

Co istotne, usługi agencji pracy tymczasowej są polecane w przypadku osób młodych, które nie mają jeszcze bogatego doświadczenia zawodowego. Z drugiej strony, z oferty podmiotu mogą także skorzystać doświadczeni pracownicy, którzy szukają szybkiego zarobku. Bez wątpienia jest to też dobre rozwiązanie dla tych, którzy zastanawiają się nad podjęciem pracy za granicą. Agencja pracy tymczasowej zapewnia bowiem legalność takiego zatrudnienia, a także pomaga w załatwieniu wszystkich formalności związanych z wyjazdem.