Odłóż już ten telefon…

Spotkaliście się ze stwierdzeniem, że gry to zwyczajna strata czasu? Wzbudzają agresję, ograniczają kreatywność i wyobraźnię, a przy tym dłuższe patrzenie w monitor albo ekran telefonu szkodzi oczom. To obiegowe stereotypy, które mają w sobie ziarno prawdy, ale jak większość stereotypów — są wyolbrzymione i skupione wyłącznie na negatywnych aspektach pojęć, których dotyczą.

Wyliczanka dobrodziejstw gier logicznych

Dostęp do mobilnych gier uległ już jakiś czas temu znacznemu ułatwieniu. Możemy po prostu otworzyć stronę z aplikacjami, wykorzystać wyszukiwarkę albo zasugerować się propozycjami i… pobrać grę. Najczęściej za darmo, ale uważajmy, bo większość tytułów ma w swojej ofercie opcjonalne zakupy zawartości premium. Jeżeli chodzi o rodzaje gier logicznych, w które zagramy na telefonie, to możemy zacząć od tych najbardziej klasycznych. Jeżeli chcielibyście zagrać w czasie podróży ze swoim kompanem w szachy — po co pakować do plecaka, nawet ten zmniejszony, podróżny, zestaw, skoro wystarczy telefon komórkowy? To samo dotyczy szeregu innych, znanych gier — warcaby, domino, sudoku albo nawet krzyżówki. To wszystko jest dostępne na wyciągnięcie palca w naszej kieszeni. Dla młodszych dzieci stworzono mnóstwo aplikacji, które nie tylko bawią, ale pozwolą rozwijać kreatywność i wiedzę. Istnieją gry związane z rozwiązywaniem zagadek przestrzennych, odgadywaniem haseł albo polegające na dopasowywaniu różnych elementów. Świetną zabawą dla większej grupy osób mogą okazać się gry kooperacyjne albo rywalizacyjne — związane na przykład z rozwiązywaniem quizów. Gracze łączą się za pośrednictwem telefonów, wybierają pulę pytań i w tym samym czasie udzielają odpowiedzi. Najlepszy oczywiście wygrywa.

Powinniśmy oswoić się z grami, nawet jeżeli byliśmy ich przeciwnikami. Te przeznaczone na rynek mobilny są znacznie mniej skomplikowane od tych, które tworzą ogromne korporacje z przeznaczeniem na rynek konsolowy i komputerowy. Rzadziej są przepełnione agresją, bo muszą spełniać potrzeby jak największej ilości osób — starszych, młodszych i dzieci. Te logiczne zwłaszcza, to doskonała zabawa i odprężająca forma nauki i gimnastyki dla mózgu. Spróbujcie!