Widok mieszkania po remoncie cieszy najbardziej. Jednak, aby móc podziwiać swoje nowe wnętrze najpierw trzeba włożyć wiele pracy w odświeżenie ścian, podłóg czy sufitów. Rodzaj materiałów budowlanych jakie zostaną wykorzystane w pracach odgrywają ważną rolę. Podobnie jak doświadczenie nasze albo ekipy remontowej, którą zatrudnimy.

Producenci materiałów budowlanych nie zawsze ułatwiają nam wybór. Pojawianie się nowych produktów zazwyczaj wiąże się z ich wyższą jakością, która przekłada się na lepsze efekty, ale skąd mamy wiedzieć jaki rodzaj na przykład gładzi gipsowej w naszym przypadku będzie najlepszy? Postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć temu produktowi.

Gładź gipsowa i jej rodzaje

Powszechnie znane i dostępne są 4 rodzaje gładzi:

  1. Gładzie gipsowe i gipsowo-wapienne – mogą być nakładane zarówno ręcznie jak i mechanicznie – w zależności od produktu, na który się zdecydujemy. Ich zaletą jest szybkość aplikacji, czas schnięcia wynosi zazwyczaj około 24 h, a czas obróbki ok. 60 minut. Wykorzystując je możemy być pewni, że uzyskamy gładką powierzchnię.
  2. Gładzie cementowe i cementowo-wapienne – nadają ścianom gładką, choć nie zawsze tak samo gładką powierzchnię jak gładź gipsowa. Ich spoiwem jest zazwyczaj szary cement, ale dostępne są też produkty na bazie cementu białego. Stosować je można zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń.
  3. Gładzie wapienne – wykorzystywane do wygładzania powierzchni wewnętrznych tynków wapiennych.
  4. Gładzi polimerowe – cechuje je łatwość nakładania i obróbki. Używane do wykańczania suchych pomieszczeń.

Gładź gipsowa w pomieszczeniu mokrym

Jeśli naszym celem jest wykończenie pomieszczeń narażonych na zwiększone działanie wilgoci, typu łazienki powinniśmy wybrać produkt, który właściwie zabezpieczy taki rodzaj wnętrza. Na rynku dostępne są gładzie stworzone do pomieszczeń, w których wilgotność sięga powyżej 85% nawet przez 10 godzin na dobę.

Wybierając odpowiedni rodzaj gładzi gipsowej musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę rodzaj pomieszczenia, w jakim będzie nakładana, a także sposób aplikacji.