Wiemy, kiedy to nastąpi!

Stacje benzynowe były, są i będą dalej. Jest to nieodłączny element codziennego życia, gdyż na świecie przybywa co raz to więcej pojazdów spalinowych. Niektóre stacje bankrutują, czasem prywatne się zamykają a jeszcze inne łączą się w jedność. Jakie są tego zalety? Przekonajmy się w poniższym materiale.

Stacje Orlenu oraz Lotosu znajdują się w całej Polsce dlatego minimalizowanie kosztów logistyki jest potrzebne.

Do Komisji Europejskiej zostały przesłane wstępne analizy w których zawarty jest szczegółowy opis rynków na których działa Lotos, PKN Orlen jak i ich konkurenci. Jeśli wszystko pójdzie po myśli obu stron to decyzję od Komisji Europejskiej powinni otrzymać w pierwszej połowie 2019 roku, wtedy proces fuzji w drugiej połowie następnego roku proces fuzji Lotosu z Orlenem powinien być zakończony. Powyższy zabieg zostanie przeprowadzony w celu wzmocnienia koncernu paliwowego, który w ten sposób łatwiej sprosta wyzwaniom. Jest to też większa stabilność i konkurencyjność grupy na rynku międzynarodowym. Połączenie dwóch stacji benzynowych pozwoli na zbudowanie poważnego gracza na rynku kraju, a nawet całej całej Europy Środkowej, po jakimś czasie na terytorium całej Unii Europejskiej!

Zdaniem ekspertów fuzja będzie opłacalnym posunięciem, wpisującym się w światowe trendy.

Niestety, innego zdania mogą być prywatne koncerny, które obawiają się monopolizacji. BP obawia się o wzrost cen paliw ze względu na brak konkurencyjności oraz utrudniony import paliw na teren Polski przez zewnętrznych dostawców. Prezes Orlenu Daniel Obajtek uspokaja i zapewnia, że wchłonięcie Lotosu przez PKN Orlen ma sens ekonomiczny nie tylko dla obu koncernów lecz dla całej Polski. Jest to trend ogólnoeuropejski. Zdaniem Obajtka fuzja ta nie ma żadnych złych stron. Eksperci z Warsaw Enterprise Institute podkreślają, że koncepcja połączenia dwóch koncernów nie jest nowym zjawiskiem. Być może doprowadzi to do ceny optymalizacji kosztów, które pozwolą na wolniejszy wzrost ceny paliw w stosunku do surowca. Znaczący wpływ na ceny ropy mają sytuacje na rynkach światowych, tak jak i kurs dolara – Powiedział Daniel Obajtek, zapytany czy jeśli spółki zaoszczędzą to klienci również.

Udział w negocjacjach, przygotowanie dokumentów, due diligence – kompleksowa obsługa transakcji M&A przez najlepsze kancelarie prawne