W Polsce na dzień dzisiejszy jeszcze nie ma elektrowni atomowych. Wybrane są trzy miejsca, gdzie takie budowle miałyby powstać. Są to: Choczewo, Gąski i Żarnowiec. Budowę pierwszej elektrowni atomowej w Polsce będzie prowadziła Polska Grupa Energetyczna (PGE) i ma ona powstać do końca 2020 roku. Nie wiadomo jeszcze, w jakiej technologii zostanie wykonana elektrownia atomowa.

Dlaczego takie lokalizacje a nie inne?

Miejsca budowy elektrowni zostały wybrane celowo tak, aby mieć dostęp do dużej ilości wody niezbędnej do ochłody reaktorów oraz aby ominąć tereny Natura 2000. I tak: Choczewo znajduje się nad Morzem Bałtyckim w powiecie wejherowskim (pomorskie), Gąski również położone są nad Bałtykiem w powiecie koszalińskim (zachodniopomorskie), Żarnowiec natomiast nad Jeziorem Żarnowieckim w powiecie puckim (pomorskie), w którym już wiele lat temu planowano zbudować pierwszą elektrownię atomową w Polsce. Decyzja o ostatecznej lokalizacji zapadnie do końca 2013 roku. Rozpoczęcie planowanej budowy szacuje się na 2016 rok, a jej zakończenie w 2020 roku.

Znaczenie elektrowni atomowej dla Polski

Z uwagi na coraz większe zapotrzebowanie na energię, proces starzenia się istniejących elektrowni i coraz mniejszy udział elektrowni węglowych w procesie wytwarzania energii – elektrownia atomowa jest w Polsce bardzo potrzebna. Oczywiście istnieje niebezpieczeństwo awarii takiej elektrowni i znacznego skażenia środowiska (i nie tylko), tak jak miało to miejsce w Czarnobylu i niedawno w Japonii, ale podjęcie tego ryzyka jest bardzo opłacalne. Technologia wytwarzania materiałów do budowy elektrowni oraz sprzętu elektronicznego obsługującego ją bardzo mocno poszły do przodu od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Poza tym mówiąc prawdę Polska jest otoczona prawie z każdej strony tego typu budowlami i nie ma żadnej gwarancji bezpieczeństwa od krajów sąsiadujących, że jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek awarii którejś z nich, nasz kraj nie ucierpi na tym. W żaden sposób takie czarne scenariusze nie mogą powstrzymać polskich władz od budowy ośrodka pozyskującego energię z atomu.

Korzyści z elektrowni atomowej

Pierwszą i główną zaletą jest to, że jedna elektrownia jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd około czterech milionów ludzi nie tylko w domu, ale również w fabrykach, pojazdach, szpitalach i sklepach. W Polsce mieszka obecnie około 38,5 miliona ludzi (dane na rok 2011), więc taka jedna elektrownia może zaspokoić potrzeby wszystkich Polaków. Kolejnym plusem elektrowni, zwłaszcza dla okolicznej ludności, będą miejsca pracy przy jej budowie i w czasie jej eksploatacji. Za kilka lat, kiedy budowa się zakończy, potrzebny będzie wykwalifikowany personel obsługujący i nadzorujący pracę urządzeń, który już obecnie powinien kształcić się w tym kierunku.

Elektrownie atomowe w Polsce to olbrzymi krok do przodu dla naszego kraju, szansa na rozwój przede wszystkim ekonomiczny i możliwość zaistnienia w oczach krajów europejskich.