Darmowa energia to zdecydowanie to, co jest najbardziej pożądane przy budowie nowej nieruchomości. Obecne mnogie możliwości oferują naprawdę wiele osób stawiającym nowy dom. Co zatem jest do wyboru ? Czy energia z odnawialnych źródeł energii wystarczy do zapewnienia funkcjonowania domu ? O tym wszystkim w dalszej części artykułu.

 

Panele słoneczne

 

Pierwszą metodą na pozyskanie czystej energii są panele słoneczne. Montuje się je na dachach. Gdy świeci słońce- pobierają energię i magazynują — aby później oddać ją domowi. Montując takie panele fotowoltaiczne, trzeba dokładnie obliczyć ich moc i przekalkulować ile ogniw musimy zamontować, aby w pełni uniezależnić się od dostaw. Większość państw w Europie stosuje, ulgi bardzo dofinansowania tego typu rozwiązań. W zależności od rodzaju paneli ich żywotność to kilkanaście — kilkadziesiąt lat. Warto uwzględnić ten czynnik w trakcie kalkulowania opłacalności rozwiązania. Pomimo zużywania się sprzętu, ta metoda i tak pozwala zaoszczędzić znaczne sumy i przez długi okres cieszyć się darmowym źródłem prądu. Odpowiednio wykonana instalacja pozwala gromadzić nadwyżki w akumulatorach, które są później zużywane — np. podczas zimy, kiedy nie ma tyle słońca.

 

Turbiny wiatrowe

 

Czysta energia może być również pozyskiwana z turbiny wiatrowej. Jej schemat działania przypomina ten z dziecięcego wiatraka — z tą różnicą, że obroty śmigieł napędzają prądnicę, która wytwarza prąd. Coraz więcej nieruchomości gości na swoim terenie takie wiatraki. Najczęściej jednak możemy je zobaczyć na farmach wiatrowych w dużych rozmiarach. Taki widok najlepiej obrazuje opłacalność tego rozwiązania. Inwestując część środków w źródło zasilania- przez długie lata możemy otrzymywać w zwrocie naturalną energię bez ponoszenia kosztów.

 

Turbina wodna

 

Mała elektrownia wodna na posesji to rzadka sytuacja. Pomimo małej popularności wytwarza ona prąd w ten sam sposób co wiatraki, z tą różnicą ze zamiast wiatru do obracania łopat używa się przepływającego przez posesje np. potoku. Wymóg rzeczki na posesji znacząco zawęża pole odbiorców takich rozwiązań, ale sam schemat jest ekologiczny i pozwala na darmowe pozyskiwanie energii ze środowiska. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie wybudować takiej elektrowni, to dobrym pomysłem będzie wspólny projekt z kimś, kto posiada dogodne warunki terenowe. Obopólna korzyść powinna skalnic do wykonania takiej elektrowni.

Zobacz artykuł o rodzajach kotenerów.