Podłogi drewniane od lat są synonimem solidności i wytrzymałości. Podłogi drewniane sprawdzały się przez lata i pokolenia. Od jakiegoś czasu jednak na rynku współistnieją z panelami laminowanymi.

Co więc wybrać?

Każda podłoga ma własny charakter, niepowtarzalny wygląd ale i własne wymagania. Wybierając podłogę do własnego mieszkania czy domu trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, które z pewnością ułatwią wybór pomiędzy drewnianymi podłogami a panelami.

Jednym z kryteriów wyboru jest zazwyczaj cena. Ponieważ surowca do produkcji podłóg drewnianych jest coraz mniej ich cena wciąż rośnie. Biorąc więc pod uwagę kryterium cenowe kuszącą propozycją wydają się laminowane panele podłogowe, których cena jest niższa.

Analizując kolejne kryteria należy zwrócić uwagę na trwałość

Tutaj zdecydowanie góruje drewno, które jest niezawodne od lat. Oczywiście producenci podług starają się stworzyć równie wytrzymałe panele podłogowe, jednak surowe drewno wciąż góruje nad panelami. Ostatnim, ale nie najmniej ważnym kryterium jest wygląd podłogi. Drewniana sprawia wrażenie luksusowej, zawsze z górnej półki, nie ważne ile trzeba było za nią zapłacić. Panele natomiast prezentują się nieco gorzej, szczególnie te z niższej półki. Oczywiście płacąc za panele więcej można wymagać również lepszej jakości i wyższego standardu wykonania. Niejednokrotnie się zdarza, że panele są łudząco podobne do podług z surowego drewna, jednak kosztują niejednokrotnie mniej.

Zastanawiając się więc co wybrać do własnego mieszkania, należy sobie przede wszystkim odpowiedzieć ile chce się zapłacić i jaki wygląd pasuje do wizji tego mieszkania. Ważne jest również, aby dobrać odpowiedni materiał do pomieszczenia. Lepiej bowiem nie używać materiałów drewnianych czy laminowanych w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności ponieważ może to uszkodzić strukturę drewna i materiału paneli i może to doprowadzić do napęcznienia ułożonej podłogi co skutkować będzie koniecznością ułożenia nowej podłogi.