Śmieciarka, określana powszechnie także za pomocą słów: ciężarówka do wywozu śmieci, to pojazd komunalny, który służy do zbierania odpadów komunalnych, a potem transportu śmieci do określonego położenia, gdzie następuje ich przechowywanie (wysypisko śmieci) lub utylizacja (np.spalarnia). Początek istnienia tego typu pojazdów datuje się na lata 30. XX., kiedy zaczęto ich używać w Stanach Zjednoczonych. Pojawienie się ich w Ameryce, spowodowało później przejęcie patentu przez inne kraje, również na pozostałych kontynentach. Aby śmieciarki, prowadzone przez kierowcę, mogły spełniać swoje zadanie muszą zostać zweryfikowane pod kątem specjalistycznych przepisów sanitarnych i higienicznych, a także technicznych.

 

Charakterystyka śmieciarki

 

Śmieciarki to pojazdy zbudowane w celu ułatwienia i organizacji pracy,  służącej gromadzeniu i przewożeniu odpadów. To specyficzna konstrukcja. Podwozie śmieciarki to specjalna konstrukcja ( składająca się z dwóch albo trzech osi). Śmieciarki z tyłu mają wmontowaną zgniatarkę, która ma za zadanie obniżyć powierzchnię odpadów, za pomocą silnego nacisku. Siła prasowania odpadów oscyluje między 2,5:1 i 6:1. Nadwozie śmieciarek  powinno spełniać normy objętościowe, które wynoszą od 5 m3 do 20 m3, przy czym najwyższa masa przewożonych odpadów nie może przekraczać 10 000 kilogramów. Śmieciarki wyposażone w nowości technologiczno- elektroniczne posiadają system, który informuje osoby pracujące o wypełnieniu pojemnika śmieciarki i braku wolnego miejsca. Najnowsze typy śmieciarek posiadają także funkcję, która waży masę zgromadzonych śmieci, co chroni pojazd przed ewentualnym przeciążeniem.

 

Większość śmieciarek posiada uchwyty- dźwigi albo systemy chwytania i wywracania koszy na śmieci, w starszych typach, tego typu czynności ,pracownicy wykonują manualnie. Systemy automatyczne najczęściej zamocowane są z tyłu, ale też z przodu lub z boku.. Opróżnianie pojemników odbywa się poprzez wywracanie ich albo dzięki płytom popychającym. Im bardziej nowoczesna śmieciarka, tym efektywniejsza i szybsza praca, która coraz mniej angażuje pracowników nadzorujących jego pracę.