Akumulatory to powszechnie używane ogniwa galwaniczne, które gromadzą i uwalniają energię elektryczną. W każdym akumulatorze występują dwa cykle pracy: ładowanie oraz pobór energii z akumulatora. Aktualnie wykorzystuje się aż 6 rodzajów akumulatorów. Akumulatorami są zarówno akumulatory samochodowe, jak i popularne „baterie paluszki”.

 

Akumulatory elektryczne, w odróżnieniu od pozostałych ogniw galwanicznych, mogą być wielokrotnie używane, a także ładowane prądem. Podstawowym parametrem akumulatora jest jego pojemność, czyli zdolność danego ogniwa galwanicznego do przechowywania ładunku elektrycznego. Zdolność ta jest wyrażana zazwyczaj w amperogodzinach [Ah] oraz jednostkach krotnych.

 

 Rodzaje akumulatorów

 

Obecnie wyróżnia się aż sześć rodzajów akumulatorów elektronicznych: akumulator kwasowo-ołowiowy (akumulator Plantego), akumulator litowo-jonowy (w skr. Li-ion), akumulator niklowo-kadmowy (Ni-Cd), akumulator litowo-polimerowy (Li-Po), akumulator niklowo-metalowo-wodorkowy (NiMH), a także akumulator niklowo-cynkowy (Ni-Zn).

 

Akumulatory: ładowanie i praca

 

W każdym akumulatorze (zarówno dużych akumulatorów, wykorzystywanych w pojazdach mechanicznych, jak i bateriach np. do pilota telewizora), wyróżnia się tylko i wyłącznie dwa cykle pracy, czyli ładowanie oraz pobór energii z akumulatora, zwany pracą. W czasie ładowania, akumulatory stają się odbiornikami energii elektrycznej. W czasie fazy ładowania, każdy akumulator przetwarza energię elektryczną na energię chemiczną.

 

Z kolei w czasie pracy, czyli poboru energii z akumulatora, każdy z akumulatorów staje się źródłem prądu elektrycznego. Dzieje się tak na skutek przemiany energii chemicznej na energię elektryczną. Wraz z postępującym poborem energii, każdy z akumulatorów ulega stopniowego rozładowaniu. W związku z tym, podstawowym parametrem każdego akumulatora jest jego pojemność.

 

Przykładowy akumulator samochodowy ma pojemność ok. 50 Ah. Oznacza to, że każdy z nich jest zdolny do dostarczania prądu o natężeniu 1 A (Amper) przez 50 godzin. Z kolei „baterie paluszki”, czyli miniaturowe akumulatorki AA o rozmiarze R6, wyróżniają się ładunkiem 500-3000 mAh. Oznacza to, że prąd 100 mA, może być przez nie dostarczany przez 5-30 godzin. Warto wiedzieć, że w czasie ładowania, prąd płynącym przez akumulator jest kierowany w przeciwnym kierunku niż w czasie pracy. Kluczowe dla pracy akumulatorów reakcje chemiczne, powodujące ładowanie oraz pracę są takie same, ale zachodzą w przeciwnych kierunkach.