W Polsce branża budowlana ciągle się rozwija.

Na rynku pojawiają się nowe technologie i maszyny, które ułatwiają pracę. W przestrzeni miejskiej coraz częściej można zauważyć nowoczesne bloki mieszkalne, udoskonaloną infrastrukturę czy kolejne fabryki, muzea i galerie. Popyt na usługi budowlane wciąż pozostaje silny. Wśród firm oferujące swe usługi znajdziemy zarówno drobne przedsiębiorstwa, jak i wielkie koncerny.

Ranking 3 największych firm budowlanych w Polsce 

1. Niekwestionowana “gruba ryba” budowlana to Grupa Budimex. Początki działalności zaczęły się 50 lat temu. Aktualnie w skład firmy wchodzi sześć spółek, które wspólnie tworzą przedsiębiorstwo infrastrukturalno-usługowe. Od niedawna grupa zajmuje się również nieruchomościami. Poza tym realizują oni nie tylko kontrakty z zakresu klasycznego budownictwa, ale również budownictwa przemysłowego i energetycznego. Firma zatrudnia około ośmiu tysięcy osób i ma na koncie ponad 300 realizacji budowlanych. Obecnie Budimex buduje m.in. zbiornik przeciwpowodziowy na terenie powiatu raciborskiego, Trasę Łagiewnicką w Krakowie i Muzeum Historii Polski w stolicy.

2. Skanska to jeden z większych koncernów budowlano-deweloperskich na świecie. Firma została założona w 1887 roku, jednak na terenie Polski działa od początku lat 70. Ta Szwedzka grupa wykonuje mnóstwo projektów zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej. Na obu kontynentach pracuję około 40 tysięcy pracowników. Obecnie Skanska realizuje modernizację kilku linii kolejowych w Polsce, buduje obwodnicę Obornik i kompleks biurowców w centrum Krakowa

3. Na trzecim miejscu podium stoi wiedeńska spółka Strabag. Koncern należy do europejskiego koncernu budowlanego. Firma posiada ponad 180 letnią tradycję, jednak na Polskim rynku działa dopiero od 30 lat. Jest wykonawcą wielu kontraktów z zakresu infrastruktury, w tym zarówno projektów w obszarze drogownictwa, jak i kolei. Poza tym zajmuje się też zabudową kubaturową. Obecnie Grupa Strabag zajmuje się m.in budową kolejnych odcinków dróg ekspresowych, w tym także międzynarodowych, oraz modernizacją linii kolejowej na trasie Kraków-Rudzice.

Udział w negocjacjach, przygotowanie dokumentów, due diligence – kompleksowa obsługa transakcji M&A przez najlepsze kancelarie prawne